https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022 na Pałukach. Nie tylko Biskupin i Żnin. Jakie atrakcje przed nami?

(iwo)
Po dwóch latach przerwy w sobotę, 14 maja, powraca Tajemnicza Noc w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Atrakcje w innych placówkach w tekście niżej i GALERII >>>
Po dwóch latach przerwy w sobotę, 14 maja, powraca Tajemnicza Noc w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Atrakcje w innych placówkach w tekście niżej i GALERII >>> Iwona Góraczyk
Przed nami bogata w wydarzenia Noc Muzeów 2022. Przedstawiamy ofertę z regionu Pałuk. Zawarliśmy tu więc nie tylko imprezy w powiecie żnińskim, ale i Wągrowcu oraz Szubinie.

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zaprasza wszystkich na "Noc muzeów", która w stolicy Pałuk zaplanowana jest w piątek, tj.13 maja, w godz. 18-22, natomiast w Wenecji (także 13.05) w godz. 20.30 - 22.

Czego możemy się spodziewać na rynku w Żninie?

O godzinie 18 występ uczniów słębowskiej Szkoły Podstawowej im. Anny i Alfreda Krzyckich. Zobaczymy spektakl zatytułowany "Wielcy żninianie. Krzyccy".

Historia Anny i Alfreda Krzyckich pokazana zostanie przez pryzmat ich twórczości wydawniczej. W czasy przedwojenne przeniesiemy się dzięki współczesnemu dziennikarzowi szukającemu wiadomości o żnińskich wydawcach. Przysłuchamy się rozmowie małżeństwa m.in. na temat powstania nowego tytułu prasowego. Całość uzupełniona zostanie odpowiednią do czasów muzyką.

Program przygotowała Agnieszka Budziak. Opracowanie choreograficzne: Beata Tomczak i Elżbieta Wysocka.

Pozostałe atrakcje wieczoru to zwiedzanie Baszty i ekspozycji stałych w Magistracie.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji otwarte będzie z kolei (13.05) w godz. 20.30-22. W planach spektakl "Światło, muzyka, dźwięk".

- Oświetlone parowozy, nastrojowa muzyka przywoływać będą klimat z dawnych lat, w których podróże kolejką były nie tylko codziennością, ale i przyjemnością.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu zaprasza 13 maja od godziny 17

W programie: warsztaty haftu pałuckiego, barwienie tkanin roślinami, nauka cerowania, warsztaty plastyczne, pokazy dawnego prania, prasowania, tkania na krośnie.

O godzinie 21 zaplanowano tu oprowadzanie po wystawie pt. "Nie tylko święta, czyli moda na Pałukach w I połowie XX wieku".

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna także zaprasza w piątek, 13 maja, o godzinie 18.

W planach wydarzenie pt. "Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego". W programie m.in. Historia Domu Polskiego we wspomnieniach.

Zobaczymy wystawę na bazie zbiorów własnych i depozytów - ubiory inspirowane stuletnią historią Domu Polskiego z atelier Agnieszki Kluzińskiej. Niespodzianką Dom Polski od kuchni - przerwa degustacyjna.

Zadanie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego edycja Niepodległość po polsku.

Partnerem jest Towarzystwo Historyczne w Kcyni i Szubiński Dom Kultury oraz Szubińskie Towarzystwo Kulturalne i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego.

Sobota w Biskupinie i Sielcu

Po dwóch latach przerwy tym razem w sobotę, 14 maja, powraca Tajemnicza Noc w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Od godziny 18 będzie można zwiedzić muzeum o nietypowej porze oraz wziąć udział w nowym, niecodziennym przedsięwzięciu.

- Skoro to "Tajemnicza Noc w Muzeum" to będzie tajemnicza niespodzianka, której na co dzień nie ma w muzealnej ofercie! - zachęcali już tydzień wcześniej pracownicy instytucji.

Także w sobotę, 14 maja, tym razem o godzinie 19, Noc Muzeów w Dworze Marzeń w Sielcu koło Żnina.

Czas jak rzeka... czyli czasomierze, zabawa w czas i czasie, wyprawa do przeszłości takim hasłem zachęca do zwiedzenia przedwojennej posiadłości admirała Józefa Unruga obecna właścicielka dworu Katarzyna Rodziewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska