Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa powieść Katarzyny Sarnowskiej z Włocławka już jest. To trzecia część cyklu „Nad Jeziorakiem”

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Na rynku wydawniczym ukazała się trzecia powieść Katarzyny Sarnowskiej w ramach cyklu "Nad Jeziorakiem"
Na rynku wydawniczym ukazała się trzecia powieść Katarzyny Sarnowskiej w ramach cyklu "Nad Jeziorakiem" fot. archiwum
„Za sterami życia” to trzeci tom z cyklu powieści „Nad Jeziorakiem” autorstwa pisarki z Włocławka Katarzyny Sarnowskiej. Premiera książki miała miejsce 12 sierpnia. Autorka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i ostatni tom planowany jest na przyszły rok. Poniżej rozmowa z włocławianką.

O czym jest fabuła powieści "Rejs po szczęście" i „Serca za burtą”?
Jest to historia grupy przyjaciół. Głównym bohaterem „Rejsu po szczęście” jest bardzo szanowany człowiek, mieszkającym w średnim mieście, który wykonuje odpowiedzialny zawód, jednak w wyniku splotu wydarzeń, na które nie ma wpływu, jego życie wywraca się o trzysta sześćdziesiąt stopni. W książce ukazany jest wpływ małych społeczności oraz mediów na tworzenie i niszczenie ludzkich losów. Jest to też książka o sile przyjaźń. Ważne jest również miejsce, które łączy grupę bohaterów książki – mianowicie Jeziorak, który jest „lekiem na całe zło.” W „Sercu za burtą” przyjaciele muszą poukładać sobie życie na nowo i po raz kolejny Jeziorak jest spoiwem, które ich łączy.

Pisarkę z Włocławka Katarzynę Sarnowską zaintrygowało jezioro Jeziorak

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce – linia brzegowa ma aż sto kilometrów. Jest pełne tajemniczych zakątków, wysepek, legend i ciekawych historii. Jest też naznaczony literacko i artystycznie – mieszkał tam i tworzył Zbigniew Nienacki, Edward Stachura oraz Ryszard Riedel. Ponadto jest to swoisty tygiel kulturowy, bo mieszają się tam wpływy niemieckie, polskie, ukraińskie. Jest to również bardzo urokliwe miejsce i mam nadzieję, że w książkach „Rejs po szczęście” oraz „Serce za burtą” oraz w najnowszej powieści - „Za sterami życia”, która ukaże się 12 sierpnia udało mi się oddać jego piękno.

Co stanowiło dla Pani inspirację do napisania powieści? Czy znajdziemy w niej postaci inspirowane ludźmi z krwi i kości?
Punktem wyjścia było rzeczywiste zdarzenie sprzed wielu lat. W pierwszej części cyklu - „Rejsie po szczęście” pojawiają się postaci inspirowane ludźmi z krwi i kości, ale jest też dużo fikcji literackiej, a kontynuacja – „Serce za burtą” oraz „Za sterami życia” to już czysta fikcja. Na pewno Jeziorak, Iława, Siemiany, Zalewo oraz tajemnicza miejscowość - Gardno są prawdziwymi miejscami – miejscami, które warto odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek lub przenieść się tam wraz z bohaterami moich książek.

Katarzyna Sarnowska ma mieszane uczucia wobec Włocławka

Czy pojawiają się w książce włocławskie akcenty?
Cóż, jestem włocławianką. Tutaj się urodziłam, chodziłam do szkoły podstawowej i średniej, a po studiach wiele lat mieszkałam. Obecnie mieszkam gdzieś między Włocławkiem i Warszawą. Mam wobec Włocławka mieszane uczucia - miłość pomieszaną z troską – znam tutaj każdy kąt i wiele miejsc darzę ogromnym sentymentem – jak na przykład park Sienkiewicza, czy kościół świętego Jana Chrzciciela. Starałam się ten sentyment oddać w książce, która ukazała się w 2015 roku która nosi tytuł „Miłość w kolorze sepii”, której akcja rozgrywa się w przedwojennym Włocławku. W serii książek „Nad Jeziorakiem” to Jeziorak wysuwa się na pierwszy plan. Jednak w „Rejsie po szczęście” oraz „Sercu za burtą” pojawiają się też migawki z miasta, które przypomina Włocławek i te migawki pokazują moje mieszane uczucia wobec Włocławka.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Nakładem jakiego wydawnictwa ukazała się seria książek? W ilu egzemplarzach? Gdzie można ją kupić?
Pierwsza moja powieść „Smak życia” ukazała się w wydawnictwie LSW w Warszawie, kolejne „Miłość w kolorze sepii” oraz „Szept Anioła” w wydawnictwie Lucky w Radomiu, a w roku 2018 podpisałam umowę z Wydawnictwem Czwarta Strona, które jest filią Wydawnictwa Poznańskiego i od 2019 moje książki są wydawane w tym wydawnictwie. Ciekawostką jest to, że Czwarta Strona wydaje również książki Remigiusza Mroza. Nakład książek to 2000 egzemplarzy. Książkę „Rejs po szczęście” „Serce za burtą” oraz za „Sterami życia” można kupić w Księgarni Gdańscy, która mieści się na Zazamczu, księgarni Matras we Wzorcowni oraz we wszystkich księgarniach internetowych.

Włocławianka pracuje nad ostatnią powieścią z serii "Nad Jeziorakiem"

Czy ma już Pani pomysł na kolejne powieści?
Na razie pracuję nad redakcją ostatniej powieści z serii „Nad Jeziorakiem” – książka ma ukazać się w przyszłym roku. Daję sobie czas na przypływ pomysłów. Mam już co prawda zarys fabuły oraz miejsce akcji kolejnej książki, natomiast nie mam jeszcze ostatecznego konspektu.

Pamięta Pani swój pierwszy utwór? Co to było? Kiedy?
Zawsze kochałam książki. Byłam molem książkowym i po cichu marzyłam o pisaniu. Skończyłam co prawda kierunek nauczycielski, ale chciałam być tłumaczem, udało mi się, ale nie jestem tłumaczem literackim, ale tłumaczem przysięgłym. Pierwsze moje własne utwory zaczęły powstawać po studiach i początkowo były to wiersze, potem napisałam książkę dla dzieci - „Przygody Kamili”, a następnie zaczęłam pisać opowiadania i gdy za jedno z nich otrzymałam nagrodę w konkursie literackim w Poznaniu w 2003 roku, stwierdziłam, że moim przeznaczeniem jest proza. W 2010 ukazała się moja pierwsza powieść „Smak życia”, a potem kolejne. Mogę powiedzieć, że marzenia się spełniają, o ile się w nie wierzy i wkłada się w ich realizację dużo pracy każdego dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska