Pierwszym miastem, w którym przy prezydencie został powołany podobny organ był Gdańsk - taką radę utworzono tam w 2016 roku. Rok później to samo uczynił Płock, a od tego roku w Poznaniu funkcjonuje Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności. Do tego grona z końcem czerwca tego roku dołączy nasze miasto.
- O równym traktowaniu wszystkich obywateli mówi wiele dokumentów: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Konstytucja RP, Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - mówi Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy. - Prawo to prawo, a postawy obywateli to co innego. Dlatego właśnie postanowiliśmy powołać w Bydgoszczy radę, która będzie z jednej strony monitorowała sytuację i doradzała prezydentowi w zakresie inicjatyw, które mają zagwarantować równe traktowanie wszystkim mieszkańcom, a z drugiej pomagała w konkretnych sprawach dotyczących dyskryminacji oraz opiniowała projekty uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Miasta.
Rada ds. Równego Traktowania ma się zająć wszystkimi przejawami dyskryminacji: ze względu na wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przynależność etniczną, orientację seksualną, religię, światopogląd, płeć, a także ubóstwo czy wykluczenie społeczne. Z tego powodu w jej szeregach mają się znaleźć przedstawiciele wielu środowisk.
- Bazując na doświadczeniach Gdańska uznaliśmy, że skład rady powinien wyglądać następująco - mówi wiceprezydent i wymienia: pięciu przedstawicieli prezydenta, dwóch Rady Miasta, po jednym przedstawicielu Bydgoskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, policji, straży miejskiej, uczelni wyższych, Okręgowej Rady Adwokackiej, Okręgowej Izby Radców Prawnych, projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna” oraz dziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Nabór tych ostatnich rozpocznie się w piątek (17 maja). Jak ma wyglądać? - Każda organizacja pozarządowa może zgłosić jednego kandydata za pośrednictwem formularza, który można będzie znaleźć na stronie www.bydgoszcz.pl/ngo - mówi Dorota Glaza, koordynatorka Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. - Na zgłoszenia będziemy czekali do 7 czerwca.
Po tym czasie specjalnie utworzona komisja wybierze 10 osób. Z końcem czerwca powinniśmy poznać cały skład nowej bydgoskiej rady. Jakie będzie jej pierwsze zadanie?
- Chcielibyśmy, by powstała diagnoza potrzeb i problemów we wszystkich obszarach związanych z równym traktowaniem w Bydgoszczy oraz by rada sformułowała rekomendacje - odpowiada Waszkiewicz. - Być może przyda się stworzenie programu, czy też strategii przeciwdziałania dyskryminacji w mieście. O tym jednak będzie już decydowała sama rada. My natomiast jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pomysły.
Wiceprezydent podkreśla również, że po pomoc będą mogły się zgłaszać konkretne osoby, które są z jakiegoś powodu dyskryminowane. - Po to właśnie w szeregach rady mają się znaleźć m.in. przedstawiciele policji i adwokatury - mówi. - Niewykluczone, że będzie też można liczyć na wsparcie psychologów.
