https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja w Bydgoszczy. 26-latka po 10 latach wolna od kaftanu bezpieczeństwa

Hanka Sowińska [email protected] tel. 52 326 31 33
Dotąd na świecie przeprowadzono niewiele tego typu  operacji.  Ta, której podjęli się neurochirurdzy z 10. WSK, jest pierwszą wykonaną w Polsce.
Dotąd na świecie przeprowadzono niewiele tego typu operacji. Ta, której podjęli się neurochirurdzy z 10. WSK, jest pierwszą wykonaną w Polsce. archiwum GP
W bydgoskim szpitalu wojskowym wykonano pierwszy w Polsce zabieg głębokiej stymulacji mózgu u 26-letniej kobiety cierpiącej na patologiczną autoagresję. Po raz pierwszy, od 10 lat, pacjentka nie jest w kaftanie bezpieczeństwa.

To kolejna, choć pierwsza z powodu patologicznej autoagresji, eksperymentalna operacja, którą przeprowadził prof. Marek Harat, szef kliniki neurochirurgii w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy.

Pod koniec stycznia pisaliśmy w "Pomorskiej", że prof. Harat przygotowuje kolejny nowatorski zabieg. - Czekam na zgodę Komisji Bioetycznej, by móc przeprowadzić operację u pacjentki cierpiącej na patologiczną autoagresję. Choroba nie poddaje się żadnej formie leczenia. Chora odgryza sobie kawałki ciała, dlatego musi być w pasach bezpieczeństwa - mówił wówczas neurochirurg.

Czytaj: Będzie kolejna nowatorska operacja

We wtorek dowiedzieliśmy, że planowany zabieg został przeprowadzony 18 marca. Z jakim skutkiem? - Pacjentka nie wykazuje żadnych zachowań agresywnych - ani w stosunku do siebie, ani otoczenia. Po raz pierwszy do dziesięciu lat nie jest w pasach bezpieczeństwa. Mamy z nią dobry kontakt - poinformował nas prof. Harat.

26-letnia ciężko chora kobieta, u której wykonano zabieg wszczepienia elektrod do mózgu, od wielu lat przyjmowała leki. Niestety, farmakoterapia nie powodowała zmniejszenia agresywnych zachowań. Dopiero głęboka stymulacja tylno przyśrodkowej części podwzgórza sprawiła, że nastąpiła zmiana zachowania.

Ta operacja odmieniła życie młodej dziewczyny! Teraz chudnie

Dotąd na świecie przeprowadzono niewiele tego typu operacji. Ta, której podjęli się neurochirurdzy z 10. WSK, jest pierwszą wykonaną w Polsce. Stąd konieczność uzyskania zgody Komisji Bioetycznej Wojskowej Izby Lekarskiej, bo nie jest to rutynowe postępowanie.

Przypomnijmy. W lipcu 2012 roku prof. Harat, w asyście dr. Marcina Rudasia (dr Rudaś brał też udział w operacji 26-latki,) wykonali zabieg głębokiej stymulacji mózgu u 19-letniej Wielkopolanki cierpiącej na patologiczną otyłość. Dzięki zabiegowi pacjentka schudła ponad 20 kg.

Zobacz: Eksperymentalnaa operacja neurochirurgiczna z powodu patologicznej otyłości

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
Ogromne gratulację dla Pana Profesora i Jego Zespołu!
j
justanotherguy
Duma i szacunek.
p
pietrewicz
Prof M. Harat wraz z swoimi uczniami to chluba naszej medycyny. W dodatku z tego co obserwuję nie jest mistrzem autopromocji ,nie przypisuje sobie zasług innych ,nie udaje świętoszka , jak niektóre nasze tzw. autorytety medyczne ,jakże relatywne w swoich ocenach ,gdy chodzi o obronę nieudolności , braku wiedzy ,traktowania pacjenta jak intruza , zbędny przedmiot , przez swoich pracowników.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska