https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe 500 Plus. Na to Polacy wydają teraz pieniądze z programu

Katarzyna Piojda
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacuje: - Program stanie się droższy o około 20 miliardów złotych i kosztować będzie rokrocznie ponad 40 miliardów złotych. Będzie on sporym obciążeniem dla budżetu państwa.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacuje: - Program stanie się droższy o około 20 miliardów złotych i kosztować będzie rokrocznie ponad 40 miliardów złotych. Będzie on sporym obciążeniem dla budżetu państwa. Paweł Lacheta
Tzw. nowe „500 plus” obowiązuje od lipca bieżącego roku. Ono, przypomnijmy, jest wypłacane na jedynaków oraz na najstarsze dzieci w rodzinie. Wcześniej (od kwietnia 2016) te świadczenia były przekazywane tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Pod lupę właśnie wzięto nowe „500 plus”. Z badania, przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia, wynika, że te fundusze idą na życie. Polacy, korzystający z programu „500 plus” na pierwsze dziecko, planują przeznaczyć te dodatkowe fundusze przede wszystkim na zakup ubrań, artykułów szkolnych, zabawek i jedzenia.

Autorzy analizy zaznaczają: - Pieniądze wydamy na edukację (30 proc.), czyli np. na korepetycje lub artykuły szkolne; następnie na ogólne potrzeby dziecka (27 proc.) oraz ubrania i gadżety (18 proc.). W dalszej kolejności fundusze z programu planujemy przeznaczyć na bieżące wydatki (9 proc.), rozrywkę (8 proc.), jedzenie (7 proc.) oraz wakacyjne wyjazdy (6 proc.).

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Premier Morawiecki: Będzie 500 Plus dla przedsiębiorców

- Pieniądze z programu „500 plus” na pierwsze dziecko traktujemy jako swoisty bonus, pozwalający nieco poluzować dyscyplinę finansową, szczególnie w momencie, gdy mamy więcej dzieci i już korzystamy z tego programu społecznego - zaznacza prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Czytaj także na naszej stronie

Niespełna co 7. rodzina odłoży nowe „500 plus” na przyszłość dziecka. Jedni rodzice założą mu lokatę, inni otworzą małolatowi konto, a jeszcze inni, tradycyjnie, będą wkładać 500 zł w gotówce do skarbonki. To i tak więcej rodziców oszczędza niż wcześniej. Gdy w 2016 roku ruszył program, tylko co 11. rodzina deklarowała, że otrzymywanej kwoty nie tyka, bo odkłada ją na przyszłość córki lub syna - wynikało z badania TNS.

Niektórzy rodzice nie ukrywają: dodatkowe świadczenie rządowe pozwala im spłacić zaległe raty kredytów czy pożyczek. - Dzięki tym pieniądzom jesteśmy więc mniej na minusie i udaje się przetrwać do następnej wypłaty - przyznają beneficjenci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Niunia26

Gówno prawda ja mam 4dzieci a mam dwójkę jestem rozwódką od 2008roku i mój były wybrał inny kraj aby tam mieszkać uciekł przed mamą i ja tu z dziećmi płacimy za to że on wybrał inny kraj dostałam 500pmus tylko na rok wtedy gdy weszło od tamtej pory cisza mimo że składałam papiery na rodzinne i 500plus i co nic nie mam od tamtej pory

Jestem mamą dzieci i mam wszystko zabrane bo mój były ma obywatelstwo niemiecki ma inną żonę i kolejne dzieci mimo że mam alimenty na dzieci przyznane przez sąd w Polsce to ciągle wszystko idzie przez Toruń i nadal nie mam nic wszystkie dodatki mi zabrali bo on jest tam mam 4a według urzędu mam 2dzieci to chore bo jestem jedynym opiekunem prawnym dzieci i gdzie tu logika szkoda mi tylko dzieci teraz po paru latach dostałam pismo z Torunia że brakuje im dokumentów od 2014roku a mamy 2019to gdzie tu nasze prawo szok i wściekłość.

G
Gość

A ja mam dorosłe dziecko, które idzie na studia, potrzeba o wiele więcej pieniędzy niż do tej pory, a 500 nie dostaję.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska