Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dane dotyczące wypadków w pracy. W Kujawsko-Pomorskiem ulegają im najczęściej 50-latkowie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W 2023 roku w regionie najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano w budownictwie. Zginęło 5 osób.
W 2023 roku w regionie najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano w budownictwie. Zginęło 5 osób. Pixabay.com
W 2023 roku w regionie 14 pracowników zginęło w wypadkach w pracy, a 96 doznało obrażeń ciała. Co trzeci z nich był wieku 50-59 lat. Najbardziej „wypadkową” branżą było przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Do dramatu doszło w firmie zajmującej się wytwarzaniem energii elektrycznej w Radojewicach, w pow. inowrocławskim. Pracownik zajmował się naprawą zepsutej koparki. Nagle łyżka tej maszyny uderzyła go, a potem przygniotła. Gdy pogotowie zabierało go do szpitala, jeszcze żył. Zmarł w lecznicy na skutek odniesionych obrażeń ciała.

Kolejna tragedia wydarzyła się w zakładzie przetwórstwa drewna w Osiu w pow. świeckim. Podczas ręcznego zasypywania trocin do zbiorników przykotłowych doszło do eksplozji pyłu drzewnego. W wyniku doznanych urazów pracownik poniósł śmierć na miejscu.

To zaledwie dwa z 14 śmiertelnych wypadków przy pracy, do których doszło w ubiegłym roku na Pomorzu i Kujawach. W 2023 roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy zgłoszono 157 wypadków przy pracy. Inspektorzy zbadali okoliczności i przyczyny 102 wypadków (95 indywidualnych i 7 zbiorowych).

- Poszkodowanych zostało łącznie 110 osób, z których 14 poniosło śmierć, 33 doznały ciężkich obrażenia ciała, a 63 lżejszych obrażeń. Ok. 87 proc. ogółu poszkodowanych stanowili mężczyźni (96 osób), natomiast prawie 13 proc. to kobiety (14 osób) - mówi Dariusz Lewandowski, p.o. nadinspektora pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.

Dla porównania w 2022 roku na Pomorzu i Kujawach doszło do 107 wypadków w pracy (4 pracowników zginęło, a 33 odniosło ciężkie obrażenia ciała), a w 2021 roku inspektorzy pracy odnotowali 118 wypadków (15 osób zginęło, a 38 zostało rannych).

Przed wypadkiem pracowali nie dłużej niż rok

W 2023 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej wypadków zaistniało w przetwórstwie przemysłowym - 41 wypadków, co stanowi około 40 proc. wszystkich wypadków. Kolejne najbardziej „wypadkowe” branże to: budownictwo - 23 wypadki, transport i gospodarka magazynowa - 7 wypadków, handel i naprawy - 6 wypadków, usługi administrowania - 6 wypadków, dostawa wody - 5 wypadków, rolnictwo i leśnictwo - 4 wypadki.

W zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach poszkodowanych zostało 51 osób o stażu pracy w zakładzie nie dłuższym niż rok (około 46 proc. ogółu poszkodowanych), z których 10 to poszkodowani o stażu pracy do 7 dni. Od lat odsetek ten utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Największą liczbę poszkodowanych stanowiły osoby w przedziale wieku od 50 do 59 lat – 35 osób. W następnej kolejności od 30 do 39 lat - 24 osoby, od 40 do 49 lat – 22 osoby, od 19 do 29 lat – 18 osób, od 60 do 69 lat – 9 osób oraz od 16 do 18 lat – 2 osoby.

Najczęstszą przyczyną błąd pracownika

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym zaistniało w budownictwie (5 osób), następnie w przetwórstwie przemysłowym, rolnictwie i leśnictwie (po 2 osoby) oraz dostawie wody, wytwarzaniu energii i handlu i naprawach (po 1 osobie).

- Wśród 14 ofiar śmiertelnych wypadków przy pracy przeważały osoby w wieku od 50 do 59 lat – 6 poszkodowanych, w następnej kolejności były to osoby w wieku od 30 do 39 lat – 4 poszkodowanych, od 60 do 69 lat – 2 poszkodowanych i po 1 ofierze śmiertelnej w wieku od 19 do 29 lat i od 40 do 49 lat - wymienia Dariusz Lewandowski.

Jak ustalili inspektorzy pracy, do wypadków dochodziło głównie z tzw. przyczyn ludzkich (np. niewłaściwe zachowanie się pracownika czy nieużywanie przez niego sprzętu ochronnego) i organizacyjnych. Podobnie jak w latach poprzednich najmniej wypadków przy pracy wydarzyło się z tzw. przyczyn technicznych (np. wady konstrukcyjne lub niewłaściwe rozwiązania techniczne).

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska