Projekt ustawy, który wyszedł z Ministerstwa Cyfryzacji wprowadza zakaz „nadużyć w komunikacji elektronicznej”. Za najważniejsze formy nadużyć uznano generowanie sztucznego ruchu (powodujący zapychanie serwerów), smishing (SMS-y, w których nadawca podszywa się pod kogoś, aby dokonać wyłudzenia) oraz tzw. CLI spoofing (podszycie się pod inna osobę przy połączeniu telefonicznym). Katalog nadużyć ma być otwarty, a lista będzie w razie potrzeby uzupełniana.
Muszą zablokować numer
Na firmy telekomunikacyjne nałożony ma zostać obowiązek podejmowania „proporcjonalnych działań” (w zależności od wielkości firmy) dla zapobiegania nadużyciom w komunikacji elektronicznej i ich zwalczania. Przedsiębiorca będzie zobowiązany m.in. do zablokowania połączenia głosowego albo ukrycia identyfikacji numeru wywołującego dla użytkownika końcowego w przypadku spoofingu.
Z kolei na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożono obowiązek prowadzenia jawnego wykazu numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Rozwiązanie to ma ograniczyć możliwość podszywania się oszustów pod numery np. infolinii urzędów.
Mogą podpisywać umowy
Kontrolę prawidłowości stosowania przez operatorów telekomunikacyjnych przepisu będzie sprawował prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE wraz z ministrem informatyzacji, Naukową i Akademicką Siecią Komputerową będzie mógł zawierać porozumienia z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi dotyczące prowadzenia i utrzymywania jawnej listy ostrzeżeń dotyczących domen internetowych, które służą do wyłudzeń.
Posypią się również kary – dla urzędników, którzy zaniedbaliby swoich obowiązków oraz dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni i dostawcy poczty elektronicznej, którzy nie wypełnią obowiązków wskazanych w ustawie, narażą się na kary administracyjne.
Więzienie za oszustwo
Natomiast oszuści muszą liczyć się z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku mniejszej wagi sprawca będzie podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli działania te popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie nastąpi na wniosek pokrzywdzonego.
