Na początek wielkie zmiany czekają, liczący kilkaset metrów długości odcinek parku, który jest położony między rondem Grunwaldzkim, a śluzą przy ulicy Wrocławskiej.
Możliwości w wodzie
Plany rewitalizacji tego urokliwego, ale zaniedbanego zakątka miasta pojawiły się jesienią ubiegłego roku. Wtedy to powstał pomysł przebudowy skweru w ramach unijnego projektu REURIS, czyli - rozwijając skrót - Rewitalizacji Miejskich Terenów Nadrzecznych (Revitalisation of Urban River Spaces).
Szanse unijnego dofinansowania inwestycji pojawiły się między innymi dlatego, że Bydgoszcz to miasto położone na skrzyżowaniu kilku szlaków wodnych. Mowa o Brdzie, Kanale Bydgoskim i Wiśle. Tędy również wiedzie międzynarodowa droga wodna E-70.
Opracowaniem koncepcji rewitalizacji części parku położonej bezpośrednio nad odcinkiem Starego Kanału Bydgoskiego zajęli się planiści z Warszawy.
- Ten zakątek Bydgoszczy ma wielki potencjał - mówi Dorota Nitecka-Frączyk, z biura In&Out Architekci Krajobrazu. - Może stać się miejscem spotkań ludzi w różnym wieku - od rodziców z małymi dziećmi, przez młodzież, do seniorów.
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Tam, gdzie holowano barki
Nitecka-Frączyk podkreśla, że sami mieszkańcy nie do końca zdają sobie sprawę ze skarbu, jakim jest ten zakątek miasta.
- Zanim przystąpiliśmy do prac nad koncepcją zagospodarowania części parku, udaliśmy się na miejsce i wypytywaliśmy przechodniów, co chcieliby tam zmienić - opowiada architekt. - Okazało się, że dla niewielu nie jest to docelowe miejsce spacerów. Większość pytanych widzi park jako zwykły, nico zaniedbany skwer.
Zgodnie z koncepcją architektów z In&Out, we wspomnianym fragmencie parku pojawią się nowe ścieżki rowerowe i piesze.
- Zakładamy również odnowienie tych, które już istnieją - dodaje Nitecka. - Tak się składa, że na przestrzeni dziesiątek lat wydeptali je flisacy, którzy holowali na barki na kanale. Proponujemy też budowę nowego placu zabaw dla dzieci.
Na kanał spójrzmy z kładek
Najciekawszym pomysłem, który ma szansę realizacji, jest budowa dwóch kładek, które zostaną wykonane z grubego szkła.
- Będą to właściwie tarasy widokowe - wyjaśnia architekt. - Jeden z nich powstanie nad ścianą zaporową kanału, przy samym rondzie Grunwaldzkim, a drugi - w pobliżu śluzy przy ul. Wrocławskiej.
Prace budowlane mają ruszyć jesienią tego roku. Zakończą się w połowie 2011 r.
Czytaj e-wydanie »