- Wykonano nawierzchnię jezdni o szerokości 5 m z kostki brukowej ograniczonej krawężnikiem betonowym wraz ze zjazdami indywidualnymi i oznakowaniem pionowym. Powstała także kanalizacja deszczowa w rejonie skrzyżowań ulic podlegających przebudowie z ul. Północną włączeniem do istniejącej w tej ulicy sieci - informują pracownicy gminy. Koszt inwestycji wyniósł ok. 933 tys. złotych.
Utwardzono pobocza
Z kolei na terenie gminy Bobrowo zakończono modernizację odcinka drogi Małki-Wymokłe (750 metrów). - Zostało zmodernizowane skrzyżowanie, a także wybudowano zjazdy na pola i do posesji z nawierzchni bitumicznej oraz utwardzono pobocza z tłucznia. Koszt inwestycji to 576 tys., z czego 81 tys. zł pochodzi z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w ramach z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej - informują w UG w Bobrowie.
Wody nie zabraknie
Zakończono również modernizację stacji uzdatniania wody w miejscowości Grzybno. Powstał zbiornik naziemny o wysokości 8 metrów i szerokości 6 metrów, w kt. można pomieści rezerwę wody - 302 m sześć.
- Dobudowa zbiornika zapewni rezerwę wody dla mieszkańców z poszczególnych miejscowości, które są zasilane w wodę z hydroforni w Grzybnie (Grzybno, Drużyny, Kruszyny Szl., Budy, Wichulec i Czekanowo). Zabezpieczenie w wodę najistotniejsze będzie w okresie letnim, kiedy to występują największe jej rozbiory i zapotrzebowanie na nią - wyliczają pracownicy gminy.
Kolejna inwestycja, to mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 9,3 kW, stanowiąca odnawialne źródło energii służące do produkcji energii elektrycznej. Została zamontowana na dachu budynku Urzędu Gminy w Bobrowie. - Wyprodukowana energia przeznaczona będzie na potrzeby budynku urzędu, a w przypadku produkcji nadmiaru prądu zostaje on przekazany za pomocą licznika dwukierunkowego do sieci energetycznej - informują w gminie. Wartość inwestycji, to ok. 54 tys. złotych.
Z kolei w Gminie Nowe Miasto Lubawskie oddano do użytku Stację Uzdatniania Wody w Skarlinie. - Od ponad dwóch miesięcy dostarcza ona wodę do dziewięciu miejscowości: Bagna, Chrośla, Gryźlin, Jamielnika, Lekart, Nowego dworu Bratiańskiego, Pustek i Radomna. Jest to pierwsza z trzech stacji jakie mają powstać na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie - czytamy na gminanml.pl.
Nowa jakość wody
Dzięki stacji poprawił się zarówno smak, wygląd wody płynącej kranów. Nowy system ma również zapewnić ciągłość dostaw oraz zminimalizować ilość awarii. Janusz Sekulski, wykonawca inwestycji stacja w Skarlinie:- Została ona wyposażona w generator prądu, dzięki czemu może funkcjonować nawet w sytuacji przerwy w dostawie energii. Dodatkowo wybudowano dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 290 metrów sześciennych, które zapewnią wodę mieszkańcom w przypadku awarii w innych źródłach.
Wartość inwestycji - ponad 4 mln złotych. Dwa miliony gmina pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, 750 tys. zł wkładu finansowego pochodzi z budżetu gminy, natomiast pozostała kwota to środki Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o w Mszanowie.
