Obostrzenia od 28 grudnia 2020
Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 będzie trwała kwarantanna narodowa - okres licznych ograniczeń, które mają powstrzymac trzecią falę koronawirusa. W tym okresie, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Pod koniec grudnia przywrócone zostają zakazy zniesione tymczasowo na okres świąteczny. Dochodzą także nowe obostrzenia. W ostatniej chwili premier Mateusz Morawiecki rozwiał również wątpliwości dotyczące obowiązywania zakazu przemieszczania się w sylwestra, określanego mianem godziny policyjnej.
Zobacz w poniższej galerii listę nowych obostrzeń, które obowiązują w Polsce od 28 grudnia 2020:
Nowe obostrzenia od 28 grudnia
Wśród obostrzeń, które obowiązują od 28 grudnia, znalazły się m.in. te, które znaliśmy już z listopada. Mowa o zamknięciu galerii handlowych.
Wprowadzono także nowe zakazy, takie jak:
- zamknięcie stoków narciarskich,
- całkowite zamknięcie hoteli,
- kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski.
Obostrzenia mają obowiązywać co najmniej o 17 stycznia 2021, czyli do zakończenia ferii zimowych.
Zakaz przemieszczania się w sylwestra zniesiony
Najwięcej wątpliwości budziło wprowadzenie zakazu przemieszczania się w sylwestra. Zakaz, przez wielu określany mianem "godziny policyjnej", miał obowiązywać od godz. 19 w sylwestra do godz. 6 rano w Nowy Rok. Wielu prawników, w tym również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazywało jednak, że takie ograniczenie wolności przemieszczania się mogłoby zostać wprowadzone jedynie na poziomie ustawowym. Zakaz przemieszczania się w sylwestra zawarty w rozporządzeniu w ocenie wielu ekspertów jest więc niezgodny z Konstytucją.
Wątpliwości dotyczące obowiązywania "godziny policyjnej" w sylwestra premier Mateusz Morawiecki rozwiał w niedzielę, 27 grudnia 2020.
- Apelujemy, by sylwestra spędzić w gronie kameralnym. Tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej będą mogły z niej korzystać. Dla ogromnej większości ludności apelujemy o pozostanie w domu - powiedział Morawiecki.
- Aby godzina policyjna mogła być zastosowana, musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną - dodał.
Przywileje dla zaszczepionych i ozdrowieńców
Wprowadzone rozporządzenie przewiduje także pewne wyjątki. Niektóre obostrzenia, takie jak na przykład obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do kraju, czy wliczanie do limitu osób podczas zgromadzeń, nie będą obowiązywać osób zaszczepionych i ozdrowieńców.
