MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy - przewozy osobowe tylko z polskim „prawkiem”. Obcokrajowcy pośpieszyli z wnioskami

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Nowe prawo zaostrza wymogi co wykonywania przewozów osobowych dla firm i samych kierowców
Nowe prawo zaostrza wymogi co wykonywania przewozów osobowych dla firm i samych kierowców Szymon Starnawski/ Polska Press
Od 17 czerwca wszyscy, którzy chcą pracować jako kierowcy w firmach świadczących przewozy osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ten obowiązek ma poprawić bezpieczeństwo pasażerów.

- Między listopadem ubiegłego roku a styczniem tego około 90 procent ze wszystkich wniosków dotyczących wymiany prawa jazdy złożyli obcokrajowcy. W przypadku cudzoziemców zajmujących się przewozami osobowymi naszą rolą była weryfikacja ich uprawnień w krajach, w których były wydane. Jeśli wszystko było dobrze, wydawaliśmy nowy, polski dokument – mówi Małgorzata Witczak, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Pani dyrektor dodaje, że przypadki ujawnienia nieprawidłowości w narodowych prawach jazdy były sporadyczne. Jeśli jednak zachodziło podejrzenie, że może chodzić o przestępstwo, sprawy były zgłaszane bydgoskiej policji.

Chodzi o bezpieczeństwo pasażerów

„Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo pasażerów. Firmy będą musiały sprawdzić, czy kurs rzeczywiście wykonuje osoba, która jest u nich zatrudniona. Ta zmiana przepisów była konieczna i jest odpowiedzią na powtarzające się doniesienia o napaściach o charakterze seksualnym” – uzasadniał we wrześniu 2023 roku wprowadzenie nowych przepisów ówczesny minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Do 1 października ubiegłego roku wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób musiały przeprowadzić weryfikację kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów.

To też może Cię zainteresować

„Prawo nie działa wstecz, ale chcemy mieć pewność, że osoby wykonujące takie przewozy są wiarygodne, dlatego nałożyliśmy na przedsiębiorców taki obowiązek” – wyjaśniał szef resortu.

Wiesz, z kim jedziesz!

Każdy kandydat na kierowcę, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu, musiał (bądź będzie musiał) osobiście stawić się w firmie. Firma ma obowiązek potwierdzić jego tożsamość (m.in. zrobić zdjęcie), sprawdzić uprawnienia oraz – co bardzo ważne - niekaralność.

Podmioty świadczące przewóz osób będą mogły przechowywać wizerunek twarzy swoich kierowców. Przedsiębiorcy będą musieli również weryfikować czy przewóz faktycznie realizuje osoba, której go zlecono. Takie sprawdzenie jest losowe, ale musi zostać wykonane co najmniej raz na 50 przewozów i nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Firmy mogą wymieniać się danymi

Przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób może przetwarzać informacje dotyczące osób wykonujących przewóz przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą.

„Firmy będą mogły wymieniać się danymi, a dzięki tej transparentności zmniejszy się ryzyko na przykład oszustw czy zatajania informacji” – mówił uzasadniając nowe przepisy Janusz Cieszyński.

Informacje dotyczące osób, o których mowa, to dane gromadzone w toku weryfikacji, ale również w trakcie współpracy przedsiębiorcy z danym kierowcą. Przedsiębiorca będzie uprawniony do przekazania – na wniosek innego przedsiębiorcy prowadzącego pośrednictwo przy przewozie osób – tych informacji o kierowcy.

Za naruszenie obowiązków przewidziano surowe kary - dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach oraz dla osób wykonujących przewóz. Za prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji - 500 000 zł, a za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska