Stawka opłaty za usunięcie drzewa zależeć będzie jedynie od obwodu pnia oraz gatunku lub rodzaju drzewa, zapowiada w projekcie rozporządzenia z 6 czerwca Ministerstwo Środowiska. Podstawę określenia wysokości stawki opłaty stanowią koszty odtworzenia drzewa o podobnej wielkości danego gatunku lub rodzaju.
Sposób obliczania opłaty ma być teraz prostszy, a to dzięki zróżnicowaniu stawek tylko dla 2 kategorii wielkości obwodu pnia drzewa: do 100 cm i od 101 cm. "Stawki opłat za usunięcie drzew będą takie same dla całej Polski i nie będą zawyżone w żadnej lokalizacji na terenie kraju". Właśnie dotychczasowe zróżnicowanie autorzy projektu postanowili odrzucić i opracowano stawki na podstawie ekspertyzy.
O wysokości kwot za wycinkę decydują koszty odtworzenia drzewa o podobnej wielkości danego gatunku, a obliczenia poczyniono na podstawie cen produkcji materiału szkółkarskiego.
Co z drzewami o obwodach powyżej 200 cm? Przy określano stawki opłaty nie brano ich pod uwagę, ponieważ, jak czytamy w projekcie, "są to drzewa starsze, o wymiarach zbliżonych do drzew pomnikowych, a więc rzadziej usuwane". Podział gatunków na 4 grupy został dokonany ze względu na szybkość przyrostów pnia na grubość.
Przeczytaj też: Zmiana w przepisach o wycince drzew! Od 17 czerwca będzie trudniej
Spójrzmy teraz na sytuację krzewów. W ich przypadku stawka opłaty została zróżnicowana ze względu na powierzchnię oraz gatunek lub rodzaj. "Dla gatunków obcych najbardziej inwazyjnych, takich które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany w przyrodzie i stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków określono niższą stawkę opłaty i nie różnicowano jej ze względu na wielkość powierzchni usuwanych krzewów. Wysokość stawek opłat za usunięcie krzewów uwzględnia dotychczasowe bardzo duże zróżnicowanie wysokości tych stawek na terenie Polski określonych przez rady gminy w uchwałach", głosi projekt.
Do tej pory to gminy wydawały uchwały ustalające wysokość opłat. Wcześniejszy cennik przewidywał maksymalne stawki określone w ustawie na 500 zł za 1 cm obwodu drzewa i 200 zł za 1 m2 krzewów.
stawki za wycinkę drzew
Create your own infographics
Nowe stawki za wycinkę automatycznie zmieniają wysokość kar dotyczących ochrony drzew i krzewów. Te generalnie są ustalane w wysokości jednokrotnie lub dwukrotnie opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Rozporządzenie wchodzi w życie 17 lipca 2017 r.
stawki za wycinkę krzewów
Create your own infographics
wideo: x-news/Dzień Dobry TVN