Nowe wynagrodzenie burmistrza Brześcia Kujawskiego to 9 tys. zł pensji zasadniczej, dodatek funkcyjny w wysokości 2700 złotych, dodatek specjalny stanowiący 30 procent pensji zasadniczej i dodatku funkcyjnego, to jest 3510 złotych oraz dodatek za wysługę lat w wysokości 20 procent pensji zasadniczej. Z naszych wyliczeń wynika więc, że Tomasz Chymkowski będzie zarabiać brutto 17 tysięcy 10 złotych miesięcznie brutto. Burmistrz podkreśla, że jego wynagrodzenie jest na poziomie 87 procent najwyższego wynagrodzenia przewidzianego dla osób pełniących taką funkcję.
1 listopada weszło bowiem w życie rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które m.in. podnosi minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Rozporządzenie to zaczęło obowiązywać równolegle ze znowelizowaną niedawno ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która podniosła górne limity wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru. Kwoty maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz kwoty maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego na poszczególnych stanowiskach zostały ustalone w taki sposób, aby łącznie z dodatkiem specjalnym nie przekroczyły wysokości 20 tysięcy 41 złotych i 50 groszy.
Rada Miejska w Brześciu Kujawskim ustaliła też nowe zasady przyznawania diet radnym. - Jako podstawę ustalania diety przyjmuje się kwotę bazową określoną w ustawie budżetowej - czytamy w uchwale. Dodajmy, że kwota bazowa ustalona na ten rok to 1789,42 zł. Dalej w uchwale czytamy, że wysokość diety radnego stanowi ryczałt miesięczny " będący procentowym udziałem nie przekraczającym 50 procent maksymalnej wysokości diety stanowiącej 2,4 krotność kwoty bazowej". A następnie, że dla przewodniczącego Rady Miejskiej jest to 42 procent, dla wiceprzewodniczącego 35 procent, dla przewodniczącego komisji 29 procent, zastępcy przewodniczącego komisji 27 procent, a radnego nie pełniącego żadnej funkcji - 25 procent.
Rada ustaliła też ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach członków ochotniczych straży pożarnych. Ekwiwalent ten wynosi za każdą rozpoczętą godzinę w działaniach ratowniczych 21 złotych, a w szkoleniach pożarniczych 11 złotych.
