Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zakupy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Renata Kudeł
Włocławskie muzeum zwbogaciło kolejcję dokumentów i prac Ludwika Boucharda, nauczyciela St. Noakowskiego.

Prawdopodobnie gdyby nie patriotyczne pasje i kontakty z ruchem spiskowym, Ludwik Bouchard nigdy nie trafiłby do Włocławka. Urodzony w Warszawie syn francuskiego imigranta, studiował w stolicy malarstwo, należał do najbliższego otoczenia Wojciecha Gersona. W znanym w owych czasach "Tygodniku Ilustrowanym" prowadził w latach 1860-1862 kronikę sztuk pięknych, pisywał też do "Bluszcza" i "Biblioteki Warszawskiej".

W 1862 r., a więc jeszcze przed wybuchem powstania styczniowego, znalazł się we Włocławku. Tutaj rozpoczął pracę nauczyciela rysunków szkoły powiatowej, przekształconej następnie w realną. Jednym z jego uczniów był podchodzący z Nieszawy Stanisław Noakowski. Renesansowa osobowość Ludwika Boucharda człowieka wszechstronnie uzdolnionego, miała wpływ na młodego Stanisława, który zasłynął po latach jako architekt, malarz, rysownik i historyk sztuki.

Kolekcja prac i dokumentów Ludwika Boucharda w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej powstała na bazie dużego zespołu obrazów, rysunków i utworów poetyckich a także mebli, zakupionych w latach 1962-1967 i w roku 1977 od siostrzenic artysty - Marii i Zofii Zaleskich z Poznania. Jeden obraz pt. "Aniołowie", z dedykacją dla ks. S.Chodyńskiego i namalowany w roku 1874 , zakupiono od osoby prywatnej, inna pochodzi z poznańskiej "Desy".

- Zakupiony obecnie zbiór uzupełnia kolekcję o cztery obrazy olejne, akwarele, rysunki oraz cenne dokumenty - mówi Krystyna Kotula z MZKiD. W dotychczasowym zbiorze była jedna zaledwie praca tematycznie związana z Włocławkiem - to akwarela "Posiadłość Bojańczyków", powstała po 1880 r. Teraz wśród "włocławian" autorstwa L. Boucharda znalazło się kilka niewielkich formatowo, ale cennych dla ikonografii miasta prac, np. "Na Zazamczu", "Z ganku Zosi", "Na zapiecku", "Narożny domek przy ul. Rybackiej". Są też m.in. karykatury i portrety charakterystyczne - włocławskiego rzeźnika czy żebraka spod kościoła farnego.

Na uwagę zasługuje pamiętnik Zofii Wandy z domu Nowackiej (Zaleskiej), żyjącej w latach 1868-1942 z wpisami m.in. ks. Michała Lorentowicza, Izabeli Zbiegniewskiej i Ludwika Boucharda.
Zakupione zabytki po opracowaniu naukowym będą poddane zabiegom konserwacyjnym. Niektóre z nich wzbogacą stałą wystawę w muzeum w Nieszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska