MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady płacy minimalnej w 2024 roku. Te świadczenia wzrosły wraz z płacą minimalną [4.01.2023]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 7 lat
W 2024 roku roku płaca minimalna, podobnie jak w 2023 roku, wzrośnie dwukrotnie. Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń. Sprawdźcie szczegóły w naszej galerii.

- Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę wynosi 4242 zł brutto. Kwota ta wzrośnie od 1 lipca 2024 roku do 4300 zł brutto - mówi Magdalena Araczewska, nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.

Płaca minimalna dotyczy tylko etatowców. Nie stosuje się jej do umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenie czy o dzieło. Zatem szef może zawrzeć umowę zlecenie i zapłacić np. 3000, 3500 czy 4000 zł brutto, czyli mniej niż w nowym roku wyniesie płaca minimalna w naszym kraju.

Co jeśli szef płaci mniej niż ustawowe minimum

W przypadku wypłacania stawki godzinowej niższej niż obowiązująca w danym roku zleceniobiorcy przysługuje prawo złożenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku jej zasadności inspektor pracy zobowiąże zleceniodawcę do wypłaty wynagrodzenia w prawidłowej wysokości.

Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł. Zleceniobiorcy przysługuje również w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu zawartej umowy droga sądowa w postępowaniu cywilnym.

Te świadczenie wzrosły wraz z płacą minimalną w 2024 roku

Minimalne wynagrodzenie za pracę, które w tym roku wzrośnie dwukrotnie, ma wpływ na inne świadczenia, które przysługują pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Do tych podstawowych świadczeń należy dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej. Jest to również wynagrodzenie za okres choroby oraz zasiłek chorobowy jako podstawa ustalenia tych świadczeń.

- Minimalne wynagrodzenie za pracę ma również wpływ na odprawy i odszkodowania, na przykład z tytułu dyskryminacji lub nierównego traktowania, ale także na wynagrodzenia pracowników za tzw. przestój z winy nie leżącej po stronie pracownika - mówi Magdalena Araczewska.

Te świadczenia wzrosły wraz z płacą minimalną - nowe dane z 2024 roku

Ile wynoszą teraz świadczenia, które wzrosły od 2024 roku wraz z płacą minimalną? Sprawdźcie szczegóły w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska