Od strony „cywilnej” nic się nie zmienia – nie ma zresztą takiej możliwości prawnej bez zmian w umowie konkordatowej między Kościołem a państwem.
Jak podkreślają episkopat kościół chce pomóc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Poza tym, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej.
Co zatem się zmieni? Co muszą wiedzieć narzeczeni? Sprawdźcie. Oto 8 nowych zasad:
- Zapowiada się więcej formalności. Na pierwszym spotkaniu z księdzem narzeczeni będą wypełniać dokumenty. Para będzie musiała podpisać m.in. przysięgę o stanie wolnym oraz mówienia prawdy, według roty zawartej w protokole.
- Rozmowa z narzeczonymi osobno. W tej chwili już w protokole znajdowało się kilka pytań, na które narzeczeni odpowiadali osobno. Teraz może pojawić się ich więcej.
- Aby ślub odbył się w parafii innej niż te, do których należy aktualnie para młoda potrzeba będzie specjalna zgoda. Istnieje możliwość, że jej nie otrzymamy.
- Pytania dotyczące życia intymnego i ale także poprzednich związków. Według nowych przepisów, ksiądz podczas rozmowy z narzeczonymi na osobności będzie miał prawo do zadawania intymnych pytań. O co może zapytać? Mogą paść pytania o ewentualne zaburzenia psychoseksualne, impotencję, poprzednie związki i partnerów, a także o przebyte terapie.
- Brak zezwolenia na ślub dla par, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa.
- Osoby cierpiące na impotencję, nie będą mogły wziąć ślubu kościelnego
- Jeżeli jedna z parafii nie wyda zgody na ślub, może jej nie wydać również żadna inna.
- Zmiana płci, jako sprawa wysoce komplikująca zezwolenie na ślub
Ślub kościelny na nowych zasadach. Jak będzie wyglądał? 8 wa...

Wideo