Spis treści
Tranzyt ukraińskiego zboża i innych produktów wznowiony
W czwartek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Na mocy nowych przepisów dotyczących systemu SENT, objęty nim zostanie przewóz zbóż, mięsa drobiowego, jaj i produktów pszczelich z Ukrainy.
Tranzyt odblokowano o północy, z czwartku (20 kwietnia) na piątek (21 kwietnia). Z kolei transporty, które rozpoczęły się wcześniej i nie zostały zakończone przed wejściem w życie nowych przepisów, mają odbywać się według dotychczasowych zasad.
Jak będzie wyglądał tranzyt ukraińskich produktów?
Zgodnie z rozporządzeniem, monitoringowi będzie podlegać:
- przewóz zbóż o masie brutto przekraczającej 500 kg,
- transport mięsa drobiowego o masie ponad 250 kg,
- produktów pszczelich o wadze ponad 10 kg oraz jaj, jeśli ich liczba w przesyłce przekracza 900 sztuk.
Jednocześnie z monitoringu zwolnione będą te towary, których przewóz będzie odbywać się na podstawie art. 5 ustawy o systemie monitorowania, w ramach którego transport odbywa się na podstawie zgłoszenia oraz wydawanego na jego podstawie numeru.
Pełny monitoring wjeżdzających z Ukrainy towarów
Tranzyt będzie monitorowany systemem SENT. Przez pewien czas ma być konwojowany, pojawią się elektroniczne plomby GPS. Na granicy będą również stacjonować funkcjonariusze KAS.
- Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej są delegowani np. na granicę w woj. lubelskim - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń w Tłit WP, odnosząc się do tranzytu zboża z Ukrainy.
Soboń zapewnił, że będzie „pełna kontrola nad tym tranzytem” i nie ma możliwości, by w trakcie przewozu nastąpiła zmiana miejsca czy sposobu przeznaczenia towaru. Z kolei ze strony ukraińskiej padło zapewnienie, że ukraińscy eksporterzy, którzy złamią procedury, stracą licencję.
Drobiarze zadowoleni z działań rządu
W ramach rozporządzenia udało się nie tylko wprowadzić działania na rynku zbóż, ale także utrzymać mięso drobiowe i jaja w grupie artykułów objętych dokumentem.
- Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj z zadowoleniem przyjęła wprowadzone 15 kwietnia 2023 roku ograniczenia w imporcie drobiu i jaj z Ukrainy na teren Polski. Od wielu miesięcy nasza branża informowała o negatywnym wpływie niekontrolowanego importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy - przekazali związkowcy.
Jak wskazali w przesłanym stanowisku, problem został zauważony także na szczeblu europejskim, potrzeba jednak ciągłych działań, które pomogą ustabilizować sytuację żywnościową i zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.
Źródło:
