Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady wyjazdów do sanatoriów. Zobacz wypowiedzi eksperta

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Fundusz sfinansuje testy na  koronawirusa dla wszystkich pacjentów, którzy mają potwierdzone przez NFZ skierowanie na leczenie
Fundusz sfinansuje testy na koronawirusa dla wszystkich pacjentów, którzy mają potwierdzone przez NFZ skierowanie na leczenie Dawid Łukasik
Od 15 NFZ wznawia wyjazdy do sanatoriów. Pojawiły się nowe wytyczne dla kuracjuszy. Na pytania Czytelników odpowiada Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

23 czerwca miałem wyjechać do sanatorium w Inowrocławiu. Czy to aktualne? Do tej pory nikt się ze mną nie kontaktował, a do wyjazdu zostały dwa tygodnie...
Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia obecnie wysyłają do wszystkich pacjentów pisemną informację dotyczącą dalszego postępowania w związku z rozpoczęciem leczenia uzdrowiskowego. Jeśli pacjenci posiadają w domu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i data rozpoczęcia tego skierowania to 15 czerwca albo później, to ich skierowanie jest w dalszym ciągu ważne.
Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z nowymi wytycznymi warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego po 15 czerwca jest ujemny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. W piśmie z NFZ jest informacja, że przed wykonaniem testu pacjent powinien się skontaktować z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu. Jest to bardzo ważne, by uzdrowisko mogło poinformować pacjenta przed wyjazdem o wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. W tej samej informacji pacjenci dostają wykaz punktów pobrań zwanych drive-thru, w których mogą wykonać test. Takich punktów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest 19. Obsługa punktu będzie poinformowana, że pacjent ma obowiązek wykonania badania. Podstawą do wykonania bezpłatnego dla pacjenta testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową z NFZ. Testy można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Jeżeli pacjenci, jeszcze przed otrzymaniem pisma z NFZ, chcieliby uzyskać informacje, mogą dzwonić do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pod numery telefonów 52 325 29 25 i 52 325 29 34 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Podkreślam jednak, że informacja z NFZ trafi do wszystkich pacjentów.

W październiku chcę jechać prywatnie do sanatorium. Czy muszę mieć robiony test na obecność koronawirusa?
By uzyskać informacje o warunkach, jakie należy spełnić, proszę kontaktować się bezpośrednio z sanatorium, do którego się Pan wybiera. Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest kompetentny, by odpowiadać na pytania dotyczące turnusów prywatnych.

29 kwietnia miałam wyjechać do sanatorium. Miałam odesłać skierowanie. Tak też zrobiłam i dopisałam, że chętnie wyjadę na leczenie, gdy tylko będzie taka możliwość. Co z moim wyjazdem?
Pacjenci, którzy mieli wyznaczony termin leczenia uzdrowiskowego pomiędzy 14 marca a 14 czerwca tego roku i z powodu epidemii koronawirusa nie mogli w tym czasie wyjechać, bo uzdrowiska zawiesiły swoją działalność, i oddali te skierowania do Narodowego Funduszu Zdrowia, będą mieli wyznaczony nowy termin wyjazdu do sanatorium z zachowaniem dotychczasowego miejsca w kolejce. NFZ wysyła również do tych pacjentów pisemną informację z podaniem nowego terminu i miejsca leczenia uzdrowiskowego oraz wskazuje co pacjent powinien zrobić, aby rozpocząć leczenie. Musi się skontaktować z sanatorium i podać do siebie aktualny numer telefonu, by uzdrowisko mogło telefonicznie poinformować o wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i zaprosić na leczenie w sytuacji, gdy wynik będzie negatywny. Pacjenci dostaną wykaz punktów pobrań zwanych drive-thru, w których mogą wykonać test. Za badanie płaci NFZ.
Przypomnę, że zgodnie z przepisami pacjenci mają obowiązek oddać stare skierowanie nie później niż do 31 lipca 2020 roku. Zdecydowana większość pacjentów już to zrobiła.

Czy osoby wyjeżdżające prywatnie do sanatorium muszą płacić za testy na obecność koronawirusa. Sam wyjazd jest trzy razy droższy niż z NFZ. Gdyby to tego doszło jeszcze tysiąc złotych za testy, to byłoby to kompletnie nieopłacalne...
Fundusz sfinansuje testy w kierunku koronawirusa dla wszystkich pacjentów, którzy mają potwierdzone przez NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Skierowanie jest warunkiem wykonania testu bezpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska