Nowe zasady wyjazdów do sanatorium z NFZ. Jest wygodniej dla kuracjuszy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W momencie wystawienia przez lekarza e-skierowania do sanatorium  automatycznie zostanie ono przesłane do regionalnego oddziału NFZ i nie ma potrzeby dostarczania jego papierowej wersji
W momencie wystawienia przez lekarza e-skierowania do sanatorium automatycznie zostanie ono przesłane do regionalnego oddziału NFZ i nie ma potrzeby dostarczania jego papierowej wersji 123RF
Od 17 marca br. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową jest już wystawiane w formie elektronicznej. Druki papierowe będą obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku.

Od stycznia 2021 roku skierowania w formie elektronicznej wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie, a od listopada 2021 roku również na rehabilitację. Teraz czas na e-skierowanie do sanatorium.

- To nowe rozwiązanie ma niewątpliwie swoje zalety. Przede wszystkim nie ma potrzeby przesyłania skierowania do NFZ i pilnowania, by zrobić to w terminie do 30 dni od daty wystawienia. Poza tym e-skierowania pacjent nie zgubi, ponieważ jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP - podkreśla Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Jak dodaje, w każdym momencie pacjent może sprawdzić historię swoich e-skierowań na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji mojeIKP. Jeśli jesteśmy rodzicami, to możemy prześledzić historię leczenia swoich dzieci zarówno na IKP, jak i w mojeIKP.

Co z papierowymi skierowaniami do sanatorium?

Wystawione e-skierowanie pacjent znajdzie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji mojeIKP w zakładce „e-zdrowie”. W tym samym miejscu można sprawdzić status swojego e-skierowania: czy jest do uzupełnienia, zaakceptowane czy odrzucone. Powiadomienie o tym, na jakim etapie zatwierdzania jest e-skierowanie, pacjent może dostać na życzenie również listownie.

- Skierowania do sanatorium wystawiane będą w formie papierowej tylko do 30 czerwca 2023 roku - podkreśla Barbara Nawrocka.

Po tym terminie jedynymi odstępstwami od e-skierowań mogą być sytuacje, gdy:

  • lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie lub
  • skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju.

Czy trzeba e-skierowanie dostarczyć do NFZ?

Co ważne, w momencie wystawienia przez lekarza e-skierowania do sanatorium automatycznie zostanie ono przesłane do regionalnego oddziału NFZ i nie ma potrzeby dostarczania jego papierowej wersji.

W oddziale NFZ e-skierowanie rozpatrzy lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Jeśli je zatwierdzi, otrzymamy informację, jaki numer otrzymało nasze skierowanie i jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Jeśli uzna, że e-skierowanie wymaga uzupełnienia, odeśle je do lekarza, który je wystawił lub do nas.

Czego może dotyczyć uzupełnienie?

Chociaż szpitale, przychodnie i lekarze mają możliwość umieszczania w systemie naszych wyników badań, wypisów ze szpitala i innych elektronicznych dokumentów medycznych, nie wszystkie to robią. Możemy więc otrzymać prośbę o dostarczenie informacji, o które prosi NFZ, np. o kopię karty leczenia szpitalnego.

Co w sytuacji, gdy odrzucą skierowanie lub zabraknie miejsc?

Jeśli lekarz z NFZ odrzuci nasze skierowanie np. z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, również otrzymamy taką informację. Od tej decyzji lekarza NFZ nie przysługuje odwołanie.

Jeśli w sanatorium, które oferuje leczenie lub rehabilitację, jakich potrzebujemy, są wolne miejsca, NFZ potwierdzi e-skierowanie. Otrzymamy te informację nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Jeśli brakuje miejsc, poinformują nas o przybliżonym czasie oczekiwania. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy zawsze informację, na jakim etapie procedowania jest nasze e-skierowanie.

Warto również wiedzieć, że jeśli będziemy szukać na IKP informacji na temat zrealizowanych papierowych skierowań do sanatorium, to znajdziemy  je w osobnej podzakładce, a nie łącznie z e-skierowaniami.

Jak długo trzeba czekać na wyjazd do uzdrowiska z NFZ?

Obecnie czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium z NFZ w naszym regionie wynosi 9-10 miesięcy. Nadal można ubiegać się o tzw. zwroty. Nie oznacza to jednak, że jeśli skorzystamy ze „zwrotu”, to już za kilka dni wyjedziemy do sanatorium. Przepisy mówią bowiem, że musi minąć 18 miesięcy od powrotu z poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

O zwroty można pytać dzwoniąc pod numery tel.: 52 325 29 25, 52 325 29 34 oraz pod numer infolinii 800 190 590.

- Pacjent, który chce wyjechać w ramach „zwrotów”, powinien być przygotowany na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni - zaznacza Barbara Nawrocka.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie