Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna neurologia i OIOM na miarę XXI wieku - tak jest w szpitalu MSW w Bydgoszczy

Joanna Pluta
To jedno z łóżek na nowym oddziale intensywnej opieki medycznej. Na tej sali są cztery, do tego dwa kolejne w izolatkach. Inwestycja kosztowała około 1,5 miliona złotych.
To jedno z łóżek na nowym oddziale intensywnej opieki medycznej. Na tej sali są cztery, do tego dwa kolejne w izolatkach. Inwestycja kosztowała około 1,5 miliona złotych. Jarosław Pruss
Dwa zmodernizowane oddziały, nowa sala operacyjna i mobilne sztuczne płucoserce, jedno z siedmiu w Polsce. Wszystko dla pacjentów.

Szpital MSW w Bydgoszczy po remoncie

To kwestia dni, gdy lekarze i pozostały personel zaczną leczyć pacjentów nie tylko z Bydgoszczy, ale z regionu i z Polski na nowoczesnych oddziałach w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dziś mogliśmy je obejrzeć.

Łóżka pilnie potrzebne

Dwa oddziały lecznicy zmieniły swoje lokalizacje. - Do tej pory na oddziale intensywnej opieki medycznej mieliśmy trzy łóżka - mówi Marek Lewandowski, dyrektor szpitala. - Teraz jest ich już sześć. To dla nas bardzo istotna zmiana, bo OIOM jest zazwyczaj obłożony w 90 procentach. W ostatnich pięciu latach liczba naszych hospitalizowanych pacjentów się podwoiła. Dodatkowe łóżka były więc niezbędne. Zakupiliśmy również na OIOM sztuczne płuco-serce, które służy do natleniania krwi w przypadku czasowej niewydolności płuc. Urządzenie jest mobilne, co oznacza, że jego moduł można wyjąć i włożyć do karetki. Jesteśmy z niego bardzo dumni, to unikat. W całym kraju takich urządzeń jest tylko siedem - dodał.

Nowoczesnością pachnie też na oddziale neurologii z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej. Oddział przeniósł się do wyremontowanych pomieszczeń. - Tu do tej pory mieliśmy szesnaście łóżek, od teraz będzie ich aż o dziesięć więcej - chwali się szef placówki. - Część z nich jest przygotowana na potrzeby udarowców - mamy między innymi sale intensywnego nadzoru udarowego. Na leczenie udarowców nie mamy jednak jeszcze kontraktu, ale mam nadzieję, że niedługo uda się go zdobyć. To, co dzieje się w tej chwili w Polsce, można nazwać epidemią udarów, dlatego szpital musi być przygotowany do leczenia osób z takimi dolegliwościami.

Szpital zyskał też nowoczesną salę operacyjną. - Jest w pełni zautomatyzowana, z nowoczesnymi stanowiskami dla chirurgów i anestezjologów i z łóżkiem, które utrzymuje ciężar do 300 kilogramów - mówi Lewandowski. - Na sali mogą się odbywać między innymi zabiegi urologiczne, okulistyczne i kardiologiczne. W planach jest jeszcze uruchomienie dwóch kolejnych sal. Mam nadzieję, że uda się to zrobić niedługo.

Przeczytaj również: Do trzech bydgoskich porodówek trafi nowy sprzęt

Ile pieniędzy pochłonęły inwestycje? Oddział neurologiczny to koszt 350 tysięcy złotych plus zakup łóżek. Jedna sala operacyjna pochłonęła 1,5 miliona złotych, tyle samo nowoczesny OIOM.

Geriatria w planach

To nie koniec zmian w szpitalu MSW. Za jakiś czas ma się tam również pojawić drugi w województwie w pełni wyposażony oddział geriatryczny. Średnia wieku pacjentów hospitalizowanych w MSW to 79 lat. - Wielu z nich wymaga opieki geriatrycznej - mówią medycy placówki. - Trzeba im to zapewnić.

Szpital uzyskał dzisiaj również Certyfikat Akredytacyjny. W ubiegłym roku Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przeprowadziło audyt placówki. Szpital MSW spełnił 90 proc. wymogów. Certyfikat wręczyła Lwandowskiemu minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska