Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego są zachwycone nowym wyposażeniem ich bawialni. Nie chodzi jedynie o fajne, kolorowe zabawki, ale przede wszystkim o rozbudzanie ich zmysłów. Sala integracji sensorycznej powstała dzięki projektowi „Wspieranie rozwoju przedszkoli w gminie Kamień Krajeński”.
Zaszczyt przecięcia wstęgi przy oficjalnym odbiorze sprzętu przypadł 6-letniej Helence Jańczak, Urszuli Bryckiej, dyrektorce Miejsko-Gminnego Zespołu Usług Oświatowych w Kamieniu Kr. i burmistrzowi miasta Wojciechowi Głomskiemu.
Nowy oddział dla trzylatków
- W ramach tego projektu utworzyliśmy nowy oddział przedszkolny, czyli 25 miejsc dla dzieci w wieku 2,5 - 3 lat. Zatrudniliśmy na pełen etat dwie nauczycielki i pomoc nauczyciela - mówi Urszula Brycka, dyrektor MGZUO w Kamieniu Kr. Oddział jest czynny przez 10 godzin - od 6 do 16. To ukłon w stronę pracujących rodziców, którzy muszą dojeżdżać do sąsiednich miast. Zatem ich pociechy już kilka minut po godzinie 6 zjawiają się w przedszkolu. Nowy oddział realizuje podstawę programową, ale ma także zajęcia z rytmiki, logopedii i właśnie integracji sensorycznej.
Niezbędny rozwój zmysłów
Skąd pomysł, by stworzyć taką salę dla dzieci?
- Dawniej zmysły dzieci rozwijały się naturalnie: spędzało się dużo czasu na świeżym powietrzu, wchodziło na drzewa, bujało na trzepaku. Obecnie, co stwierdzam z przykrością, aktywność najmłodszych ogranicza się do pójścia na plac zabaw. Efekt jest taki, co również zauważyła nasza pani pedagog i terapeutka Krystyna Wojtera, że pewne odruchy u dzieci nie są wykształcone. Stąd pomysł, by utworzyć takie miejsce - wyjaśnia Brycka.
- Urządzenia, które zakupiliśmy pozwolą rozwijać reakcje na różnego rodzaju bodźce dotykowe czy równoważne, po to, by ten młody człowiek lepiej się rozwijał. Przełoży się to na umiejętność pisania, czytania czy koordynację ruchową.
Magiczny dywan i inne cuda
W ramach tego projektu zakupiona została kabina do ćwiczeń, kładka sensoryczna, zjeżdżalnia, maglownica, huśtawka, a niebawem pojawi się też magiczny dywan.
Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/
Z tych nowoczesnych urządzeń pod nadzorem terapeutki bądź nauczycieli mogą korzystać dzieci nie tylko z nowo utworzonego oddziału, ale też starsze przedszkolaki z czterech pozostałych grup, które realizują zajęcia dodatkowe z rytmiki.
Dla nauczycieli są też przewidziane dwa szkolenia z arteterapii i z zakresu integracji sensorycznej.
Wartość całego projektu wyniosła 396,5 tysiąca złotych, z czego 337,5 tys. zł pochodzi z unijnego dofinansowania.
