Sala sensoryki została wyposażona m. in. w:
materace terapeutyczne
podwieszanego "konika" zamiennie z huśtawkami
zjeżdżalnię rolkową
kącik świetlny, wałki, stożek
- Mamy w szkole coraz więcej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwojowymi. Na 280 uczniów z takimi orzeczeniami mamy 15, a kolejne są w trakcie diagnozowania. To głównie one korzystają właśnie z sali integracji sensorycznej, ale też inne które wymagają takiej pomocy - dodaje dyrektor SP w Sztynwagu, Katarzyna Panter.
Wspierają dzieci z różnymi problemami poznawczymi
Sala sensoryki jest dedykowana dla dzieci borykających się między innymi z nadpobudliwością, problemami z koncentracją, nadwrażliwością, zaburzeniami snu.
- Ważne, aby działania terapeutyczne zacząć jak najszybciej - zaznacza Joanna Drabiniak - Siech, neurologopeda i terapeutka integracji sensorycznej w SP w Sztynwagu. - Nowa sala do integracji sensorycznej została stworzona z myślą o wsparciu rozwoju dzieci. To przestrzeń, w której mogą odkrywać, uczyć się i rozwijać swoje umiejętności w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu.
Co ważne w SP w Sztynwagu terapia jest dostosowywana indywidualnie do dziecka, które jej potrzebuje. Jest realizowana w formie zajęć dodatkowych. Oprócz integracji sensorycznej, uczniowie mogą też korzystać z terapii psychologiczno - pedagogicznej, logopedii, wzmacniającej kompetencje społeczno - emocjonalne. Szkoła zamierza niebawem wdrożyć też specjalistyczną terapię słuchową.
- Mamy też świetną kadrę, która cały czas dokonali się w tym kierunku - dodaje Katarzyna Panter.
Sala integracji sensorycznej powstała w ramach programu "Dostępna szkoła". Działa od września 2023 roku, a ostatnio została doposażona dzięki sponsorowi: Fundacji "For Kids" w sprzęt wyprodukowany przez firmę Empis. Sale sensoryki posiadają jeszcze szkoły gminne:
w Mokrem (w ramach programu Dostępna szkoła")
w Wałdowie Szlacheckim (w ramach programu Dostępna szkoła")
w Piaskach

Edukacja
Koszt wyposażenie sali sensoryki w SP w Sztynwagu to ok. 70 tys. zł.