- Na każdym poziomie wyznaczono tylko jedno miejsce dla niepełnosprawnych, przy czym tak usytuowane, że wjazd i wyjazd jest trudny. Szczególnie trudno z tego miejsca skorzystać osobie przesiadającej się z samochodu na wózek inwalidzki. W dodatku za parkowanie przy WSZ w Toruniu niepełnosprawny musi zapłacić.
Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?
Jak twierdzi torunian, to ewenement.
- Jeździłem trochę nie tylko po kraju i wszędzie spotykałem się z udogodnieniami dla niepełnosprawnych - mówi Czytelnik. - Miejsca parkingowe dla nas są na ogół bezpłatne. Nawet na lotniskach niepełnosprawni nie płacą za parkowanie, a co dopiero przy placówkach służby zdrowia.
- Nowy wielopoziomowy parking szpitalny dysponuje ośmioma miejscami dla osób niepełnosprawnych (po 2 na każdym piętrze). Zostały one zlokalizowane możliwie najbliżej wind, które znajdują się z dwóch stron parkingu - odpowiada rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu dr n. med. Janusz Mielcarek. - Więcej miejsc dla osób niepełnosprawnych będzie na parkingach naziemnych po zakończeniu rozbudowy szpitala, tak aby stanowiły one 4 procent wszystkich miejsc parkingowych.
Szerokość tych miejsc musi odpowiadać normom, które przewidują m.in. wygodne przemieszczenie się z samochodu na wózek.
Rzecznik przypomina też, że niepełnosprawnego pacjenta można podwieźć pod budynek szpitala. A potem można w to miejsce po niego podjechać. Bezpłatnie, na zasadzie parkingów K+R, gdzie wolno się zatrzymać na chwilę.
- Jeśli chodzi o odpłatność za miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, to w kraju stosowane są różne rozwiązania - dodaje dr Mielcarek.
- Parking wielopoziomowy pozostanie płatny, nie wykluczamy natomiast, że udostępnione po rozbudowie miejsca na parkingach naziemnych będą dla niepełnosprawnych bezpłatne.
