Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny po wyborach. Emerytury pomostowe i emerytury stażowe - co z nimi?

S
Jeśli wskaźnik waloryzacji utrzyma się na utrzyma się na poziomie 12,3 proc., oznaczałoby to wzrost rent i emerytur nawet o kilkaset złotych. Na kolejnych slajdach naszej galerii zobacz w galerii prognozowane kwoty emerytur po waloryzacji.
Jeśli wskaźnik waloryzacji utrzyma się na utrzyma się na poziomie 12,3 proc., oznaczałoby to wzrost rent i emerytur nawet o kilkaset złotych. Na kolejnych slajdach naszej galerii zobacz w galerii prognozowane kwoty emerytur po waloryzacji. Pexels
Informowaliśmy już o sytuacji z waloryzacją emerytur po wyborach. Dziś prezentujemy raport dotyczący nowych rozwiązań w wieku emerytalnym dla niektórych grup obecnie jeszcze pracujących. Mowa tu o emeryturach stażowych i emeryturach pomostowych.

W 2024 roku dojdzie do sporych zmian w emeryturach. Niektórzy te zmiany nazywają nowym wiekiem emerytalnym, ale dla chętnych i wybranych grup społecznych. Co ważne, nikt nie zamierza zwiększać wieku emerytalnego. Wręcz przeciwnie, część Polaków będzie mogła przejść na emeryturę wcześniej, ale czy wszystkie założenia rządu PiS zostaną wprowadzone?

Wiek emerytalny był przedmiotem dyskusji. Rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na zmniejszenie wieku emerytalnego dla wszystkich - dla kobiet to ukończenie 60. roku życia, a dla mężczyzn – 65. roku życia. Jeśli dojdzie do zmiany władzy to te przepisy mają pozostać. Choć, to właśnie rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w przeszłości powiększyli wiek emerytalny w Polsce.

Zdaniem rządu PiS przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała minister Marlena Maląg, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów. Dla tych, którzy jednak z różnych powodów chcą przejść na emeryturę szybciej wprowadzono kolejne regulacje prawne.

Co dalej ze zmianami w wieku emerytalnym dla chętnych?

Jest jednak grupa osób, która chciałaby pracować nawet krócej - chociażby ze względu na stan zdrowia i trudne warunki pracy. W 2024 roku szykują się nowe regulacje w tej sprawie. Pewne są raczej emerytury pomostowe, bo sprawa trafiła już do Sejmu. Emerytury stażowe były obietnicą PiS w zakończonych wyborach. I wprowadzenie jest więc niepewne, a o wszystkim będzie decydować nowy rząd.

Emerytura Pomostowa 2024 - nowy wiek emerytalny dla chętnych i wybranej grupy

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, a przepisy wprowadzone zostaną w życie prawdopodobnie od początku 2024 roku.

Emerytury pomostowe to świadczenia okresowe, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Tego typu rodzaj emerytury skierowany jest do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których - wraz z wiekiem - bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Dzięki emeryturom pomostowym przedstawiciele niektórych zawodów będą mogli przejść na emeryturę nieco szybciej. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Emerytury stażowe 2024 - wyliczenia. Ile mogą wynosić emerytury stażowe?

PiS obiecywał w kampanii także, że w przypadku wygrania kolejnych wyborów parlamentarnych zdecyduje się na wprowadzenie także emerytur stażowych. Regulacje mogłyby zostać wprowadzone już w 2024 roku, choć nie było w gwarancji, że już od 1 stycznia.

Sprawa wprowadzenia emerytur stażowych, teraz po wyborach, jest nieco bardziej skomplikowana. Temat nie trafił jeszcze pod głosowanie w Sejmie, więc PiS potrzebować będzie głosów przedstawicieli innych partii, aby sprawa została doprowadzona do końca. Nie znamy jeszcze decyzji w tej sprawie chociażby Platformy Obywatelskiej czy przedstawicieli Trzeciej Drogi. Na rozwiązanie sprawy emerytur stażowych będziemy więc musieli jeszcze trochę poczekać.

Osoby, które skorzystają z ewentualnie prowadzonych emerytur stażowych powinny mieć jednak świadomość, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego. Przejście na emeryturę stażową ma być bowiem możliwością, a nie koniecznością!

Emerytura stażowa według projektu PiS miałaby przysługiwać po 38 latach okresów składkowych dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn. Wysokość świadczenia emerytury stażowej będzie uzależnione od zgromadzonych składek na koncie emerytalnym. Przykładowe wyliczenia prezentujemy w powyższej infografice.

Waloryzacja emerytur 2024 - kwoty będą rekordowe

Emerytów czeka też kolejna waloryzacja emerytur w 2024 roku. Ona również ma być rekordowo wysoka - prognozowany wskaźnik to 12,3 proc. Tu sprawa jest jasna - wybory nie będą mieć wpływu na waloryzację procentową. Każda emerytura zostanie więc podwyższona od 1 marca co na najmniej o podany wcześniej wskaźnik. Nie wiemy, czy nowy Sejm przyjmie jednak także waloryzację kwotową.

Jakich emerytur mogą się zatem spodziewać emeryci w 2024 roku? Zobacz w poniższej galerii wyliczenia - taka ma być waloryzacja emerytur 2024.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska