Życie uratowało im omdlenie dziewczynki i czujność jej matki.
Tuż po godz. 3.00 służby ratunkowe zostały poinformowane o zatruciu lokatorów dwutlenkiem węgla. Kiedy strażacy z komendy powiatowej w Rypinie przyjechali na miejsce, pogotowie zabierało już trzy osoby z objawami zatrucia, pomieszczenia były przewietrzane. Pozostali mieszkańcy zostali ewakuowani. Kolejne trzy osoby przewieziono do szpitala, a po chwili jeszcze dwóch mieszkańców również zaczęło odczuwać dolegliwości. W sumie poszkodowanych zostało osiem osób - czworo dzieci i cztery osoby dorosłe.
Dom nauczyciela zamieszkują cztery rodziny. Tworzą wspólnotę. Budynek ogrzewany jest piecem węglowym, który znajduje się w piwnicy. Feralnej nocy dokładał do niego Stanisław Skubaczewski z pierwszego piętra. - O północy jeszcze nic się nie działo, nie wiem, jak mogło dojść do tego wypadku - mówi. - Piec jest nowy, ma może 3 lata. Wszystko dotąd działało dobrze.
- O 3.00 w nocy zapukała do nas sąsiadka - relacjonuje Janina Skubaczewska. - Była zdenerwowana, bo jej córka wstała z łóżka i upadła. Usłyszeliśmy wtedy też, że u sąsiadów na dole jakby płacz dziecka, jęk. Pukaliśmy tam na zmianę, ale nikt nie otwierał. Zadzwoniłam po pogotowie i policję. W końcu chłopiec z parteru otworzył drzwi i upadł. W mieszkaniu leżała nieprzytomna sąsiadka z córką
- Na korytarzu było pełno dymu, nie poszedł przewodami wentylacyjnymi. To dlatego nie wszyscy się zatruli. Sąsiedzi z pierwszego piętra mieli bardziej szczelne drzwi i dzięki temu nic się nie stało - dodaje jedna z lokatorek.__
Życiu osób, które trafiły do szpitala nie zagraża niebezpieczeństwo.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń, przyczyną zaczadzenia mogła być niesprawność układu centralnego ogrzewania. Obecnie trwają czynności wyjaśniające w tej sprawie.
Przy tej okazji apelujemy do wszystkich użytkowników systemów grzewczych stosowanych w budynkach o obowiązku poddawania okresowych kontroli przewodów kominowych, spalinowych i grawitacyjnych.
ZACZADZENIE
Zatrucie tlenkiem węgla, który łączy się z hemoglobiną krwinek czerwonych w miejsce tlenu i blokuje przenoszenie tlenu z płuc do tkanek. Zatrucie rozpoczyna się bólem głowy, zawrotami, szumem w uszach, zaburzeniami wzroku, zmianami psychicznymi oraz uczuciem odurzenia. Przy dłuższym okresie następuje utrata przytomności, skurcze i wreszcie dochodzi do zatrzymania oddechu.