Polski Ład jest przedstawiany jako "kompleksowa strategia przezwyciężenia skutków pandemii, a jednocześnie to odpowiedzialny plan gospodarczej odbudowy Polski po okresie spowolnienia gospodarczego wywołanego przez pandemię COVID-19". Ujęto w nim działania dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich, co minister i premier prezentują rolnikom podczas każdego możliwego spotkania z przedstawicielami tego sektora gospodarki.
O Polskim Ładzie dla rolników podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu
O propozycjach dla rolnictwa w ramach Polskiego Ładu mówił goszczący 8 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
- Polski Ład zakłada m.in. zwiększenie wsparcia dla małych gospodarstw, produkujących żywność dobrej jakości i zapewniających krótkie łańcuchy dostaw, zgodne z najnowszymi wytycznymi Komisji Europejskiej - przekazywał szef resortu.
Jego zdaniem do tej pory w Unii Europejskiej dominowało przekonanie o maksymalizacji zysku i wspieraniu dużych, towarowych gospodarstw. - Okazuje się, że teraz, po covidzie Komisja Europejska zwróciła uwagę, że to właśnie te małe, niedoszacowane, niedostrzegane często gospodarstwa domowe mogą w dużym stopniu zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił Grzegorz Puda.
W wypowiedziach ministra pojawiało się często wsparcie dla rodzinnych gospodarstw rolnych. - Małe gospodarstwa mają mniejsze moce, za to produkują najczęściej żywność o dobrej lub bardzo dobrej jakości, o najwyższej świeżości, i to właśnie dzięki takim gospodarstwom można skracać łańcuchy dostaw, co jest zgodne z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej – stwierdził minister.
Propozycje dla rolników w Polskim Ładzie:
- Większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze;
- Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym;
- Więcej ziemi dla rolników;
- Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD);
- Jednocyfrowe okienko dla rolnika;
- Monitoring upraw rolnych przeciwdziałający suszy;
- Elastyczny Plan Strategiczny WPR dla małych i średnich gospodarstw;
- Wsparcie lokalnych producentów w eksporcie;
- Kodeks rolny;
- Rozwój sieci manufaktur spożywczych;
- Paszportyzacja polskiej żywności;
- Spółdzielnie energetyczne rolników;
- Kapitał dla spółdzielczości;
- Większa ochrona producentów rolnych;
- Radykalne uproszczenie dla rolników;
- Większa swoboda pracy rolniczej;
- Zachęty do spółdzielczości rolnej;
- Program rozwoju miejscowości popegeerowskich;
- Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników.
Jeszcze dziś (9 września), ostatniego dnia forum w Karpaczu Grzegorz Puda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym prezentacji Zielonego Ładu dla Europy Środkowej.
Wśród paneli dyskusyjnych dotykających zagadnień rolniczych znalazł się takze ten o ekonomicznych aspektów chorób zwierząt w produkcji zwierzęcej czy takie, których partnerem był KOWR: Innowacje w rolnictwie – aspiracje, szanse i bariery, Zero Waste w polskim rolnictwie.
