https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O. Rydzyk rusza z budową

Waldemar Pankowski
To na tym terenie o. Rydzyk chce zbudować  akademik
To na tym terenie o. Rydzyk chce zbudować akademik Lech Kamiński
Do magistratu wpłynął wniosek redemptorystów o wydanie pozwolenia na budowę, w okolicach Portu Drzewnego, potężnego akademika Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

     Przypomnijmy, że cztery lata temu szef Radia Maryja chciał wznieść campus swojej uczelni na terenie tzw. JAR-u, czyli 54 ha, które zamierzali podarować mu ówcześni włodarze Torunia.
     Potem, gdy radni zablokowali tę transakcję redemptoryści zdecydowali się, w październiku 2002 r., na trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi, kupić od miasta 22 ha terenu (za 4,05 mln zł) w okolicach Portu Drzewnego (u zbiegu Szosy Bydgoskiej i Trasy Starotoruńskiej). Jednak później nic się nie działo.
     65 tys. metrów sześciennych
     
Teraz sytuacja się zmieniła. 25 marca br. do magistratu wpłynął wniosek zakonników, w imieniu kierowanej przez o. Rydzyka Fundacji "Lux Veritas", o wydanie pozwolenia na budowę, przy ul. Starotoruńskiej 3, domu akademickiego.
     Z projektu wynika, że ma to być potężna, rozczłonkowana (składająca się z trzech połączonych budynków) budowla. Część najwyższa ma mieć pięć kondygnacji. Kubaturę domu akademickiego określono na 65 tys. m sześc. Dla porównania dziesięciopiętrowy wieżowiec ma około 20 tys. m sześc. kubatury.
     Jak usłyszeliśmy w Wydziale Architektury UM podanie redemptorystów nie było jeszcze rozpatrywane. Na podjęcie decyzji w tej sprawie urzędnicy mają dwa miesiące. Jeżeli wydadzą pozwolenie na budowę to będzie ono ważne przez dwa lata. To znaczy, że w takim terminie muszą zostać rozpoczęte prace.
     Pół tysiąca studentów
     
Powstała w 2001 r. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej działa obecnie w należącym do toruńskich redemptorystów "Domu Słowa", przy ul. Św. Józefa. Według naszych szacunków kształci około 500 studentów (w dziekanacie WSKSiM, gdy zapytaliśmy o ilość słuchaczy zażądano pytań na piśmie, do dziś nie dostaliśmy na nie odpowiedzi) na dwóch trzyletnich, licencjackich kierunkach: kultura medialna oraz polityka społeczna.
     Studenci drugiego z nich przygotowywani są (jak wynika ze strony internetowej uczelni) do "pracy w rządowych i pozarządowych instytucjach zabezpieczających życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci".
     Słuchacze kultury medialnej to przyszli dziennikarze, którzy w trakcie nauki zapoznają się m.in. z "elementami retoryki" i "medialnymi technikami manipulacji".
     Studia są płatne 1500 zł za semestr. Przyjęcie odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej, z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.
     Na razie słuchacze mieszkają w "Domu Słowa" oraz gościnnie w internacie II LO przy ul. Osikowej.

     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska