https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O tę górę dbają mieszkańcy Barcina. A nad nimi czuwa Chrystus

Joanna Bejma [email protected]
Poświęcenie sztandaru pocztowców w Barcinie. Zdjęcie zrobiono 8 października 1933 roku, kilka tygodni po postawieniu na szczycie góry, pomnika Serca Jezusowego
Poświęcenie sztandaru pocztowców w Barcinie. Zdjęcie zrobiono 8 października 1933 roku, kilka tygodni po postawieniu na szczycie góry, pomnika Serca Jezusowego archiwum sSefana Skrzypczyka
To jedna z wizytówek Barcina. Jedna z legend głosi, że w drodze do Prus odpoczywał w tym miejscu biskup Wojciech, przyszły święty. Stąd nazwa góry.

Orszak miał zatrzymać się tu na odpoczynek w 997 roku. Wówczas biskup Wojciech podążał do Prus z misją ewangelizacyjną. Kiedy w drodze powrotnej konie ciągnące wóz, już ze zwłokami przyszłego świętego poznały górę, przy której uprzednio wypoczywał, odmówiły dalszej jazdy. Ruszyły dopiero gdy w tym miejscu postawiono krzyż. Potem na górze miał stać kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Źródła podają, że kościół był drewniany, pokryty dachówką z wieżyczką. Plebanem parafii i kościoła był ks. Tomko.

Wotum wdzięczności
W 1933 roku z inicjatywy ks. proboszcza na szczycie Góry św. Wojciecha postawiono pomnik Serca Jezusowego. Autorem monumentu był artysta rzeźbiarz Piotr Triebler z Bydgoszczy. Figura była wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Monument 30 lipca 1933 roku poświęcił abp Antoni Laubitz z Inowrocławia. Pomnik został zburzony w 1939 roku. Po wojnie w miejscu pomnika postawiono drewniany krzyż. Górę przez lata porastały chaszcze i samosiejki.
Metalowy zamiast drewnianego

17 czerwca 1987 roku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Góry św. Wojciecha. Inicjatywa wyszła od Stronnictwa Demokratycznego, do którego przyłączył się ZSL. Komitet działał w porozumieniu z ks. Rajmundem Kołodziejczakiem, proboszczem parafii pw. św. Jakuba. W skład komitetu weszli: Halina Krystek - przewodnicząca, Zenon Stróżykiewicz i Hubert Tafelski - z-cy przewodniczącego oraz Jerzy Krystek, Henryk Barteczko, Wojciech Gralik, Antoni Brewka, proboszcz Kołodziejczak, Zdzisław Bokwa, Marian Sadłowski, Janina Szałkowska, Kazimiera Tafelska, Maria Świrbutowicz, Jerzy Kozłowski, Wojciech Kwiatkowski, Marian Czechowski. Trzeba podkreślić, że w prace nad przywróceniem górze świetności zaangażowali byli nie tylko członkowie komitetu. - Wystosowaliśmy apel, w którym prosiliśmy o włączenie się do prac. I rzeczywiście pomogło nam wielu mieszkańców miasta i okolicznych wiosek. Pracowali społecznie - wspomina Halina Krystek.
W prace zaangażowały się także zakłady pracy z terenu gminy i organizacje wiejskie. Utwardzono alejki spacerowe, odbudowano schody, uprzątnięto drzewostan, zamontowano ławki, zrobiono oświetlenie. Przy robieniu nowego, metalowego krzyża pracowali: Henryk Gałęzewski, Antoni Brewka z synem i Zygmunt Wiśniewski. - Ten krzyż jest symbolem porywu serca, na który zdobyliśmy się w tamtych czasach. Przy okazji warto dodać, że w prace bardzo zaangażowany był ksiądz Kołodziejczak, który ufundował pasyjkę. Ta do dziś wisi na krzyżu - dodaje Halina Krystek.
Nowy krzyż na Górze św. Wojciecha stanął 27 maja 1989 roku. Po ukończeniu odbudowy góry, 14 czerwca 1990 roku w Boże Ciało, nastąpiło oficjalne przekazanie góry ks. Kołodziejczakowi. W uroczystości uczestniczyły tłumy wiernych.

Prymas poświęcił
Inicjatywa odbudowy zburzonego podczas II wojny światowej pomnika Serca Jezusowego pojawiła się w lutym 2012 roku. Podobnie jak w 1987 roku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika w składzie: Małgorzata Dziadek, Halina i Jerzy Krystkowie, Jolanata Sobolewska, Grażyna Szafraniak, Czesław Cieślak, Jerzy Kosmalski, ks. Edmund Napierała, Henryk Piróg, Grzegorz Smoliński i Artur Skrzypczyk, przewodniczący.
Jego członkowie zorganizowali zbiórkę publiczną. Jednak nowy pomnik nie pojawiłby się bez finansowego wsparcia gminy - 80 tys. zł. Postawienie pomnika zbiegło się rewitalizacją Góry św. Wojciecha. Rewitalizacja i odbudowa pomnika to koszt ok. 600 tys. zł. Pomnik postawiono w lipcu 2012 roku. 27 września tego samego roku poświęcił go i uroczyście odsłonił ks. prymas abp Józef Kowalczyk. a

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska