Statystyki drogowe są przerażające. W 2007 roku w Polsce miało miejsce 49 536 wypadków, w których śmierć poniosło ponad 5 tysięcy osób, rannych zaś zostało przeszło 63 tys. osób. Co oznacza, że codziennie na polskich drogach
ginie 15 osób,
a co 10 minut dochodzi do wypadku. A jak przedstawiają się statystyki w powiecie rypińskim?
- W 2007 roku odnotowaliśmy 432 zdarzenia drogowe (wypadki i kolizje), w których 71 osób zostało rannych, zaś 5 poniosło śmierć. Mimo, że ten rok jeszcze się nie skończył, dane nie napawają optymizmem. Jak dotychczas odnotowaliśmy już 55 osób rannych i 10 ofiar śmiertelnych - informuje oficer prasowy st. sierż. Krzysztof Rogoziński z KPP w Rypinie.
Wśród najczęstszych przyczyn wypadków wymienia się przede wszystkim nadmierną prędkość oraz niedostosowanie jazdy do warunków drogowych.
- Niewątpliwie w wielu przypadkach dochodzi brawura, brak wyobraźni oraz, na szczęście w mniejszym stopniu, alkohol - dodaje Krzysztof Rogoziński.
Rypińska policja stara się poprzez działania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą wpajać zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Zdarza się bowiem, że przyczyną wypadków są także piesi oraz kierujący jednośladami. Począwszy od stycznia bieżącego roku w szkołach i placówkach oświatowych odbyło się ponad 100 spotkań.
Trwa ogólnopolska akcja profilaktyczna "Wypadki na drogach-porozmawiajmy". Rypin aktywnie włączył się do niej. Patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizatorzy zachęcają, by szkoły organizowały specjalne lekcje lub spotkania z udziałem osób, które z racji wykonywanego zawodu uczestniczą w akcjach ratunkowych i powypadkowych, a więc policjantów, strażników miejskich, przedstawicieli służb medycznych.
- My przyłączyliśmy się do akcji. Wczoraj odbyło się spotkanie z policjantem z KPP w Rypinie. Ponadto uczniowie przeszli krótki kurs pierwszej pomocy, który przeprowadziła Dorota Dłużniewska, nauczyciel sprawujący nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy w szkole - informuje Beata Sierocka, koordynator ds. bezpieczeństwa w ostrowickim gimnazjum.
Wszystko to po to, by przygotować najmłodszą część społeczeństwa do uczestnictwa w ruchu drogowym, podnieść świadomość komunikacyjną, a przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach. Po zakończonych zajęciach uczniowie mogą przekazać wnioski po odbytej debacie (czy zajęciach) oraz sformułować stanowisko klasy na omawiany temat. Zdjęcia oraz wypowiedzi uczniów należy przesłać na specjalny adres poczty elektronicznej: [email protected]. Najciekawsze listy zostaną wyróżnione i nagrodzone.
Pozostaje mieć nadzieję, że młodzi ludzie potrafią wyciągać wnioski z takich spotkań profilaktycznych. Warto też by w Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, wspomnieli tych, którzy zginęli na drodze. Latem tego roku tragiczny wypadek miał miejsce w Charszewie. Informowały o nim niemal wszystkie media ogólnopolskie. Dziś w tym miejscu, stoją aż cztery krzyże. One zdają się wołać: "Zdejmij nogę z gazu", "Piłeś nie prowadź", czy może "Z odblaskiem żyje się dłużej".