https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 96. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski w sobotę: msza, uroczystość patriotyczna i koncert

Uroczystości patriotyczne na Rynku Głównym w Grudziądzu rozpoczną się w sobotę, 23 stycznia o godz. 11.15
Uroczystości patriotyczne na Rynku Głównym w Grudziądzu rozpoczną się w sobotę, 23 stycznia o godz. 11.15 Piotr Bilski
Najpierw ( o godz. 10) odbędzie się msza św. w bazylice kolegiackiej, następnie uroczystość patriotyczna przed pomnikiem Żołnierza Polskiego, a wieczorem koncert muzyki polskiej oraz operowej i operetkowej w muzeum.

Zanim 23 stycznia 1920 r powrót Grudziądza w granice Polski stał się faktem, zgodnie z umową polsko-berlińską, utworzono ze strony polskiej komisję odbiorczą dla miasta i fortecy grudziądzkiej To ona prowadziła rozmowy z władzami pruskimi w sprawie przejęcia miasta przez władze polskie. Utworzono jeszcze inne komisje: sanitarną, intendentury oraz budowlano-kwaterunkową. Członkowie tych komisji zamieszkali w hotelu "Królewski Dwór" na Rynku. Kwaterował też w nim polski nadburmistrz Józef Włodek, który został prezydentem Grudziądza.

23 stycznia 1920 r. o godz. 11.00 rozpoczęło się uroczyste oddanie twierdzy grudziądzkiej w ręce polskie. Oddał ją gubernator gen. von Malachowski. Odebrał mjr B. Fijałkowski, przewodniczący komisji odbiorczej. Równocześnie Polacy Julian Szychowski, Józef Włodek i radca miejski Alojzy Ruchniewicz przejęli magistrat.

Urząd miasta przekazali Polakom: nadburmistrz dr Peters oraz radcy Tschüter i Herzfeld.
Dzień 23 stycznia 1920 roku był bardzo mroźny. Na Rynku, przed pomnikiem Wilhelma I, mieszkańcy pochodzenia niemieckiego pożegnali wojsko niemieckie. A polska ludność czekała na naszą armię.

Od strony Mniszka do Grudziądza wkraczało wojsko gen. Józefa Hallera. Dowodził gen. hr. Stanisław Pruszyński. Polacy udekorowali trasę przemarszu w centrum miasta. Szli żołnierze 42. pułku Strzelców Krekich, pod dowództwem rtm ZygPodhorskiego. Nad kolumną polskiego wojska krążył samolot, za sterami którego siedział pilot, ppor. Ludwik Mierowski. Wojsko dotarło (od strony Klasztornej) na Rynek. Odśpiewano "Jeszcze Polska nie zginęła...". Po defiladzie polscy żołnierze zostali zakwaterowani u mieszkańców miasta. Wieczorem odprawiona została msza święta.

W sobotę patriotycznie
Dokładnie w 96. rocznicę tego historycznego wydarzenia Robert Malinowski, prezydent miasta, zaprasza mieszkańców i gości na uroczystość pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Rozpocznie się o godz. 11.15.
Kto chciałby wcześniej wziąć udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej (Fara), z udziałem asysty wojskowej oraz chóru Echo? Msza św. rozpocznie się o godz. 10.

Klasyka na karnawał
W sobotni wieczór można wybrać się do muzeum przy ul. Wodnej, by posłuchać dobrej muzyki. Podczas koncertu "Karnawał lubi klasykę" wystąpi Trio Amabile. Jednym z pierwszych będzie utwór Piotra z Grudziądza.
Oprócz muzyki polskiej (m.in.Polonez Wojciecha Kilara) zabrzmią słynne arie z oper i operetek oraz hity musicalowe i filmowe. Usłyszymy m.in. kompozycje Imre Kalmana (Czardasz Sylwii), Franciszka Lehara i Vittorio Montiego (Czardasz).
Grać będzie trio: Monika Polaczek-Przestrzelska - fortepian, Maciej Przestrzelski - skrzypce i Tomasz Kirszling - trąbka. Wystąpi też solistka, Magdalena Kotarska - sopran.
Początek 23 stycznia o godz. 18. Wstęp wolny

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

Ryk Niedźwiedzia  ucisza bór!

Po tym dopiero odzywa się chór-

Zwierzątek.

j
ja

Naród Rosyjski jest wporzo, ale elity ma fatalne! Wiem, bo widziałem na własne oczy jak zachowują się na Zachodzie Europy.

j
ja

Nic złego nie będę mówił o narodzie rosyjskim. Obłast królewiecka maleńki naparstek, nie pasuje do niedźwiedzia garstek....

G
Gość
W dniu 26.01.2016 o 13:40, ja napisał:

Dziewięćdziesiąt  parę procent Rosjan nie było nigdy poza granicami swojej obłasti, więc wierzą we wszystko co usłyszą w telewizji.

Jedź do biedronki w Braniewie i porozmawiaj z tymi co przyjeżdżaj do Polski na zakupy, a dowiesz się, że Matusza Rasija jest najważniejsza. Co by złego nie powiedzieć o tym narodzie ale dumy narodowej i gotowości do poświęcenia dla ojczyzny powinniśmy się od niego uczyć.

j
ja

Dziewięćdziesiąt  parę procent Rosjan nie było nigdy poza granicami swojej obłasti, więc wierzą we wszystko co usłyszą w telewizji.

G
Gość
W dniu 24.01.2016 o 23:21, gosc napisał:

Dumą i patriotyzmem jedzenia nie zdobędziesz (chyba że pójdziesz okradać sąsiadów zza miedzy ;))

Bierz przykład ze zwykłych Rosjan. Bieda aż piszczy, ale są dumni i złego słowa na matuszkę Rasije nie powiedzą, i są w ciągłej gotowości do walki za je chwałę.   

j
ja jego

Ukraińca ani Białorusina nie okradniesz! Bo z czego?

g
gosc

Dumą i patriotyzmem jedzenia nie zdobędziesz (chyba że pójdziesz okradać sąsiadów zza miedzy ;))

W
Wacław

Szkoda, że było tak niewielu ludzi. Odzyskanie niepodległości to wielka sprawa, ale niestety starzy wymierają, a młodych to nic nie obchodzi. Wielu z nich i tak woli wyjechac z tego kraju niz klepac tu biedę, zwłaszcza w takich małych miastach jak nasze. Kto wie, moze nawet chceliby, aby kraj znów stał się niemiecki?

G
Gość
W dniu 24.01.2016 o 11:24, Antym napisał:

Co tu świętować. Powrót do biedy

idź lizać szkopom dupę za 10euro

pewien mądry człowiek (AM) napisał "lepszy w wolności kęsek lada jaki niźli w niewoli przysmaki"

j
ja
W dniu 24.01.2016 o 11:24, Antym napisał:

Co tu świętować. Powrót do biedy

 


Ale to nasza polska bieda. Z dumy nigdy nie przerodzi się w pychę. Żadnemu sąsiadowi nie zrobi krzywdy! :mellow:

A
Antym
Co tu świętować. Powrót do biedy
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska