Trzustka - co to za narząd
Trzustka to gruczoł umiejscowiony w nadbrzuszu, a dokładnie - w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem. W jej budowie wyróżnia się głowę (to najszersza część gruczołu, otoczona jest przez dwunastnicę), trzon (wydłużona część za głową) oraz skierowany w górę ogon (za trzonem).
Jaką funkcję pełni trzustka
Trzustka pełni funkcje zewnątrzwydzielnicze i wewnątrzwydzielnicze.
Funkcja zewnątrzwydzielnicza trzustki to produkcja enzymów trawiennych, które z trzustki trafiają do dwunastnicy. Enzymy te, takie jak amylaza, lipaza i elastaza trzustkowa, umożliwiają trawienie odpowiednio cukrów złożonych, tłuszczy oraz białek.
Funkcja wewnątrzwydzielnicza trzustki to synteza hormonów, takich jak insulina i glukagon, odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów. Hormony trafiają z trzustki bezpośrednio do krwioobiegu poprzez naczynia krwionośne. Jak działa mechanizm wewnątrzwydzielniczy trzustki? Gdy stężenie glukozy we krwi wzrasta, komórki trzustki wydzielają insulinę, która powoduje, że poziom cukru spada. Natomiast gdy stężenie glukozy we krwi jest niskie, komórki trzustki produkują glukagon. On rozkłada glikogen, w konsekwencji czego uwalniana jest do krwi glukoza.
Gdzie odczuwa się ból trzustki?
Ból trzustki zwykle odczuwany jest w nadbrzuszu. Chorzy zwykle opisują ból trzustki jako nagły, opasający, bardzo silny, lokalizujący się w nadbrzuszu lub po lewej stronie brzucha, często promieniuje do kręgosłupa. Rodzaj i czas trwania bólu zależy od jego przyczyny:
Ostry stan zapalny trzustki objawia się zwykle bólem w lewym podżebrzu i nasila się 15-30 minut po posiłku.
Natomiast w przypadku przewlekłego stanu zapalnego trzustki odczuwamy silny ból w nadbrzuszu utrzymujący się wiele godzin.
Najczęstsze choroby trzustki
W przypadku trzustki najczęściej diagnozuje się:
ostre zapalenie trzustki,
przewlekłe zapalenie trzustki,
raka trzustki.
Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny
Przyczyn chorób trzustki może być wiele. Najczęstsze w przypadku ostrego zapalenia trzustki to spożycie zbyt dużej ilości alkoholu, kamica żółciowa, urazy jamy brzusznej, stosowanie niektórych leków, czynniki genetyczne i dziedziczne.
Natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki najczęstsze przyczyny to alkoholizm, palenie papierosów, spożywanie zbyt dużych ilości czerwonego mięsa (ponad 57g na dobę), otyłość trzewna, niewyleczone ostre zapalenie trzustki, kamica pęcherzyka żółciowego i przewlekłe stany zapalne dróg żółciowych, przewlekłe zażywanie niektórych leków.
Przewlekłe zapalenie trzustki to proces, który prowadzi do niewydolności funkcji wewnątrz- oraz zewnątrzwydzielniczej trzustki.
Objawy chorej trzustki - lista
Zdarza się, że w obrębie trzustki rozwija się stan zapalny. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze objawy stanu zapalnego trzustki. Takich sygnałów nie należy lekceważyć, ale powinny one skłonić do wizyty u specjalisty. Im wcześniej choroba trzustki zostanie wykryta i zdiagnozowana, tym większe są szanse na wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia.