
Czerwcowe niebo zachwyci! Rozpoczyna się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych, czyli najwyższych chmur widocznych z powierzchni Ziemi - wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu aż 75-85 km ponad powierzchnią.
Obłoki srebrzyste to jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych chmur widocznych gołym okiem.
Obłoki srebrzyste to zachwycające, wyjątkowe i dość rzadkie zjawisko. Zobaczyć je można tylko latem, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety.
Czym są obłoki srebrzyste? Czy obłoki srebrzyste są widoczne w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać obłoki srebrzyste? Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach >>>>>

Najłatwiej można zobaczyć te niezwykłe chmury późną wiosną lub latem - szczególnie od połowy maja do końca sierpnia. Obłoki srebrzyste można obserwować w półzmroku, o zmierzchu lub o świcie.
Według badań obłoki srebrzyste złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu, które odbijają światło słoneczne przez co zdają się świecić w nocy. Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.

Obłoki srebrzyste zazwyczaj widoczne są nisko nad horyzontem, przez co w terenie zabudowanym są często są niezauważalne. Najlepsze warunki do ich obserwacji to otwarty równinny teren bez przeszkód terenowych i ciemne (niezanieczyszczone światłem sztucznym) niebo - wówczas obłoki srebrzyste widoczne są praktycznie przez całą noc.
Obłoki srebrzyste w sprzyjających warunkach pojawiają się nagle, a później równie nagle i szybko giną.
Do obserwacji obłoków srebrzystych nie potrzebne są żadne instrumenty optyczne. To niesamowite zjawisko można obserwować przy sprzyjających warunkach gołym okiem. Najlepiej wybrać czysty północny horyzont. Trudno jest przewidzieć, kiedy dokładnie pojawią się obłoki srebrzyste, dlatego najlepiej zerkać wieczorem na północ.