Sprawdziliśmy jak teraz jest w Urzędzie Miejskim. Sala obrad rady miejskiej znajduje się w budynku za Urzędem Miejskim (w Centrum Informacji Turystycznej). A w dawnej części dla radnych (drugi poziom) są biura rady miejskiej i wydziału inwestycji i infrastruktury.
Na pierwszym poziomie, zaraz przy wejściu do Urzędu Miejskiego od strony parkingu, znajdować się będzie Biuro Obsługi Interesantów. Jest gotowe, ale nie jest czynne. - Chcemy, by Biuro Obsługi Interesanta zaczęło działać po feriach od 1 lutego - mówi Grzegorz Zabrocki, sekretarz Urzędu Miejskiego w Czersku. - To będzie nasze okno na świat, gdzie interesanci będą mogli zostawić wszystkie pisma. Będą tam też kierowane te przychodzące do nas pocztą.
Tylko do tego poziomu w przyszłości dojeżdżać będzie winda. Niestety, w starym budynku nie ma możliwości jej zamontowania, a to oznacza, że by dostać się na pozostałe piętra, trzeba będzie pokonać schody.
- Biuro Obsługi Interesanta jest usytuowane jak najbliżej wejścia - mówi Zabrocki. - Mamy świadomość barier architektonicznych, jeżeli chodzi o dostępność osób niepełnosprawnych. Dlatego osoby niepełnosprawne, starsze i z z trudnościami w poruszaniu się będą obsługiwane w biurze podawczym. Pracownik merytoryczny z biura zejdzie do nich do Biura Obsługi Interesanta.
Winda zamontowana zostanie w drugim etapie przebudowy Urzędu Miejskiego. Wtedy, kiedy uda się pozyskać dofinansowanie, na przykład z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Sekretarz przyznaje - cała reszta Urzędu - w starej części - dalej posiadać będzie bariery architektoniczne. - Jest to kłopot, ale tak niestety kiedyś budowano.
25-letni chojniczanin podawał się za Czecha. Oszukał internautów na 40 tys. zł
Dzięki przebudowie udało się pozyskać cztery nowe pomieszczenia. Dawna sala narad miała cztery okna i na bazie tych czterech okien powstały cztery nowe biura.
- Na pewno poprawią się warunki funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Czersku - mówi Zabrocki. - Nie rozwiąże to jednak jego wszystkich problemów, bo ciągle borykamy się na przykład z brakiem miejsca na potrzeby archiwum.
Archiwum ma już, można powiedzieć, standardy IPN-u z jeżdżącymi regałami, ale problemem jest jego pojemność. Tym bardziej, że zmienia się instrukcja archiwizowania. Dotąd w biurach trzeba było trzymać dokumenty przez rok od zakończenia spraw, a kategorie archiwizacji były łagodniejsze.
Teraz dokumenty będą trzymane w biurach przez dwa lata od zakończenia sprawy i jednocześnie wiele z nich ma wyższą kategorię archiwizowania. Ale co ciekawe, w 2021 r. zacznie obowiązywać ustawa o elektronicznych doręczeniach. W skrócie odpowiedzi będą wysyłane elektronicznie! Jeżeli ktoś będzie chciał otrzymać dokument w wersji papierowej, to wówczas właściwy Urząd Pocztowy będzie miał obowiązek go wydrukować i doręczyć.
