Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 19 kwietnia otwarte żłobki i przedszkola. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Pixabay.com
Jeśli rodzice od poniedziałku posłali swoje dziecko do żłobka, przedszkola czy klubu dziecięcego, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy im się już nie należy. Natomiast gdy placówka nadal jest zamknięta, zasiłek będą dalej otrzymywać.

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Jeśli rodzic dziecka wnioskował o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres od 12 do 25 kwietnia, a dziecko nie jest jeszcze w wieku szkolnym i jego przedszkole lub żłobek zostały od dziś ponownie otwarte, to ZUS nie przedłuży rodzicowi wypłaty pieniędzy.

- W takiej sytuacji rodzic nie musi składać nowego oświadczenia czy korygować oświadczenia, które już złożył. Ma prawo do zasiłku nie dłużej niż do 18 kwietnia – tłumaczy Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Natomiast jeśli pomimo otwarcia od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli placówka nadal będzie zamknięta lub będzie działała w ograniczonym zakresie w związku z COVID-19, w celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, musi złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje mu prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Kiedy rodzicom należą się pieniądze?

Pozostałe zasady nabycia prawa i wypłaty zasiłku nie zmieniły się. Nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Zasiłek też nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska