Skontaktowała się z nami pani Grażyna z pow. inowrocławskiego.
- W grudniu ubiegłego roku złożyłam wniosek o emeryturę. Ostatnio czytałam, że ZUS wprowadził dla emerytów i rencistów mLegitymację. Szczerze mówiąc, to boję się nowych technologii i wolałabym mieć w portfelu plastikową legitymację. Czy ją dostanę? Co mam zrobić? Jeśli tak, to jak długo będzie ważna taka legitymacja? - dopytuje nasza Czytelniczka.
Z wnioskiem do ZUS
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że od 1 stycznia 2023 roku legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS z urzędu tylko w formie elektronicznej.
- Jeśli Czytelniczka „Pomorskiej” chce otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, musi złożyć do ZUS wniosek - formularz ERL - mówi Krystyna Michałek.
Jak dodaje, legitymacja plastikowa wydana przed 1 stycznia 2023 roku zachowuje ważność przez okres, na jaki została wydana. Oznacza to, że świadczeniobiorcy, którzy mieli legitymację przed 1 stycznia 2023 roku, będą mogli się posługiwać zarówno mLegitymacją, jak i legitymacją plastikową.
W zależności od tego, jakie świadczenie pobieramy z ZUS - czy jest przyznane okresowo czy na stałe - legitymacja może być ważna bezterminowo lub ważna przez okres, na jaki została wydana. W przypadku emeryta legitymacja jest ważna bezterminowo.
Wymiana po terminie ważności
Legitymacja emeryta-rencisty w aplikacji mObywatel podlega wymianie podobnie jak legitymacja tradycyjna. Dzieje się tak w przypadku zmiany:
- imienia,
- nazwiska,
- numeru PESEL,
- rodzaju świadczenia,
- numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia emeryta lub rencisty.
Wymiana następuje również po upływie terminu ważności legitymacji.


Ulgi nadal pozostają
Z elektronicznej wersji legitymacji- mLegitymacji można korzystać na np. na smartfonie przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Aby ją pobrać, w aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty.
- Jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość i dodać „Dowód osobisty”, a w kolejnym kroku dołączyć „Legitymację emeryta-rencisty” – wyjaśnia Krystyna Michałek.
Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną, jak plastikowy dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.
Nie przegap
