ZUS podaje, że obecnie z mLegitymacji korzysta blisko 800 tysięcy seniorów. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że jeszcze na początku tego roku liczba ta oscylowała w okolicach 600 tysięcy. Jak widać renciści i emeryci przekonują się do nowych technologii i coraz chętniej korzystają z wirtualnej legitymacji w smartfonie.
Jak korzystać z mLegitymacji?
Emeryt lub rencista powinien pobrać aplikację mObywatel z serwisu Google Play lub Apple Store. Jest to całkowicie bezpłatne. Potem w aplikacji należy dodać dowód osobisty i następnie legitymację emeryta-rencisty. Powinna być ona od razu widoczna w aplikacji. Jak widać cały proces jest bardzo prosty i każdy senior bez problemu sobie z nim samodzielnie poradzi.
Czym różni się mLegitymacja od tradycyjnej?
Wirtualna legitymacja daje seniorom takie same przywileje jak tradycyjna plastikowa karta. Nadal mogą oni korzystać z licznych zniżek m.in. na przejazdy komunikacją publiczną. Jedyna różnica polega na tym, że emeryt lub rencista nie musi pamiętać o noszeniu karty ze sobą – w razie potrzeby zawsze może pokazać legitymację w aplikacji.
Co dalej z tradycyjną legitymacją?
Wydane do tej pory legitymacje nadal są ważne i nie trzeba ich wymieniać. Jednak seniorzy, którzy dopiero nabędą status rencisty lub emeryta, a chcieliby mieć legitymację w postaci plastikowej karty muszą złożyć specjalny wniosek do ZUS-u. Zakład Ubezpieczeń Społecznych promuje w ten sposób mLegitymację i zachęca do wybierania jej kosztem tradycyjnej wersji.