Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 60 lat w Grubnie kształcą rolników [archiwalne zdjęcia]

MONIKA SMÓL
Przenieśmy się pod Chełmno, jest 6 września 1946 roku. Po dokonaniu parcelacji majątku gospodarstwa rolnego, na bazie pałacu, budynków gospodarczych i pozostałych 30 ha - utworzony zostaje Ośrodek Oświaty Rolniczej. Dalsza historia tego miejsca?

Do 1950 roku organizowano tu kursy rolnicze. W 1951 roku utworzono Państwową Szkołę Praktyków Specjalistów Mechanizacji Rolnictwa. Zorganizowano 7-miesięczny kurs, który ukończyło 54 słuchaczy. Rok później powołano Podstawową Szkołę Rachunkowości Rolnej Spółdzielni Produkcyjnych. Kierownikiem został Zygmunt Warsicki. Szkoła żeńska mieściła się w pałacu. Nauka z praktykami trwała 11 miesięcy. W 1953 roku w szkole uczyło się 69 uczennic. 

 

 

Przybywało kierunków

 

 

W 1955 roku otwarto 5-letnie  Państwowe Technikum Rolnicze. Na dyrektora powołano Henryka Pawlika. 2 października 1956 roku oddano do użytku internat na 140 miejsc, a trzy lata później wybudowano boisko sportowe. W budowie pomagała młodzież. Usytuowane było tam, gdzie obecnie znajduje się nowa szkoła. 10 sierpnia, pod  patronatem PTR w Grubnie, utworzono w Bajerzu Dwuzimową Szkołę Rolniczo-Gospodarczą dla dziewcząt. 1 października 1965 roku została przekształcona w 2-letnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą i  kształciła młodzież żeńską i męską. W tym samym roku utworzono Wydział Korespondencyjny Kształcenia Rolniczego w Grubnie. Przyjmowano do niego absolwentów Zasadniczej Szkoły Rolniczej i szkół Przysposobienia Rolniczego. Nauka trwała trzy lata. 

 

 

Od 60 lat w Grubnie kształcą rolników [archiwalne zdjęcia]

 

 

2-letnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą dającą uprawnienia i tytuł rolnika wykwalifikowanego powołano w 1974 roku. Kilka miesięcy później odbyła się przeprowadzka szkoły do nowo-wybudowanego budynku. 

 

 

W tym też roku szkoła z Bajerza wraz z kadrą została przeniesiona do Grubna. 1975 roku oddano do użytku 12-rodzinny dom nauczyciela.

 

 

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

 

 W drugiej połowie 1976 roku zarządzeniem wojewody toruńskiego powołano Zespół Szkół Rolniczych w Grubnie. Obok 5-letniego Technikum Rolniczego funkcjonowanie rozpoczęło kilka typów szkół: 3-letnie Technikum Rolnicze na podbudowie szkoły zasadniczej; Zasadnicza Szkoła Rolnicza; Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa; istniejące dotychczas Zaoczne Technikum Rolnicze; zaoczne Studium Ekonomiki i Zarządzania Przedsiębiorstw Rolno-Usługowych oraz Technikum Telewizyjne.

 

 

Dwa lata później utworzono 5-letnie Technikum Hodowlane, a po kolejnych trzech - uczniowie mogli kontynuować naukę w 2-letnim Policealnym Studium Zawodowym, do którego przyjmowani mogli być Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego. 

 

 

 O patronie

 

Ignacy Łyskowski urodził się 12 września 1820 roku w  Milszewach w Prusach Zachodnich. Pochodził z częściowo zgermanizowanej polskiej rodziny szlacheckiej herbu Doliwa. Był jednym z dziewięciorga dzieci, skromny, otwarty. Kształcenie zaczynał w domu rodzinnym pod okiem prywatnego nauczyciela. Od 1834 roku kontynuował naukę w gimnazjum w Chojnicach, a trzy lata później w  Chełmnie. Już w czasach gimnazjalnych angażował się w ruch patriotyczny. Był członkiem tajnej organizacji filomackiej „POLONIA”. Z polecenia komitetu polskiego dla ziem pruskich, udał się do Frankfurtu nad Menem i tam jako poseł powiatu Brodnickiego i Lubawskiego w Parlamencie, protestował przeciw wcieleniu Prus polskich do Rzeszy Niemieckiej. 

 

 

Podczas ciężkiej pracy na wsi nie zapominał o patriotyzmie. Przekonany był, że w czasach w których żył, państwo było rolnicze i dobrze prowadzone gospodarstwo było narodowym bogactwem. W  1853 roku wydał dziełko agronomiczne pt. „Gospodarz”, które rozeszło się w 25 tysiącach egzemplarzy. 

 

 

Na podstawie wydawnictwa „Zespół Szkół Rolniczych w  Grubnie 1955-1995” Jana Głuszeni oraz materiałów ze strony Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSCKP w Grubnie.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska