Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od kwietnia nie kupisz termometru rtęciowego

Oprac. (MW-G)
Fot. sxc
Już od 3 kwietnia z polskich aptek zostaną wycofane termometry rtęciowe a także wszystkie wyroby medyczne, które zawierają rtęć, czyli np. aparaty do pomiaru ciśnienia krwi. To jednak nie oznacza, że trzeba będzie przestać ich używać.

Termometry rtęciowe mogą być zastąpione elektronicznymi. Dokładność pomiaru temperatury jest taka sama. Cena termometru elektronicznego może być od kilku do kilkunastu razy wyższa niż rtęciowego.

Ciśnieniomierze rtęciowe mogą być w pełni zastąpione aparatami elektronicznymi. Są one proste w obsłudze i w większości przypadków nie wymagają ingerencji użytkownika w proces pomiarowy. Zmierzone wartości ciśnienia (skurczowego i rozkurczowego) są możliwe do wielokrotnego odtworzenia po zakończeniu pomiaru. Jednak może się zdarzyć, że jest on mniej dokładny. Dlatego co pewien czas ciśnieniomierze powinny być testowane.

Komisja Europejska podkreśla, że rtęć jest bardzo toksyczna dla ludzi, ekosystemu i środowiska. Kiedy produkty, w których jest zawarta, stają się odpadami, może przekształcić się w metylortęć - swoją najbardziej toksyczną formę. W tej postaci bardzo łatwo przenika do środowiska, szczególnie do wody i organizmów wodnych.

KE podaje, że rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton - tylko w termometrach. Ocenia się, że 80-90 proc. wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach.

Rtęć łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, jeszcze bardziej płody, których układ nerwowy dopiero się rozwija. W organizmie rtęć może uszkadzać mózg i nerwy, zaburzać koordynację i widzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska