https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od przedszkola do matury

Tekst I Fot. Magdalena Karczewska
W Zespole Szkół nr 2 w Rypinie, odbyła się powiatowa konferencja szkoleniowa. pt. "Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna".

Głównym celem spotkania było zapoznanie dyrektorów szkół i samorządowców z planowanymi zmianami w edukacji. **

W konferencji udział wzięli: kujawsko-pomorski wicekurator oświaty Iwona Michałek, dyrektor delegatury we Włocławku Małgorzata Oborska, wizytatorzy Andrzej Gralak, Teresa Więczkowska i Beata Stachowiak. Obecni byli także samorządowcy powiatu rypińskiego starosta Marek Tyburski, wicestarosta Piotr Pawłowski, przewodniczący rady Krzysztof Cegłowski, radni Danuta Tyraj, Jan Wysocki oraz dyrektorzy szkół, przedszkoli i przedstawiciele organów prowadzących placówki oświatowe.

Musi być nowoczesna

- Taka konferencja oświatowa, która ma zapoznać dyrektorów, poczynając od przedszkola, poprzez szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne jest bardzo ważna. Musimy poznać wszystkie nowe elementy i zasady, jakie proponuje nam ministerstwo- mówił wicestarosta Marek Tyburski. - Nasza edukacja musi być nowoczesna, europejska, a nawet światowa, ponieważ przyszłość leży w młodym pokoleniu- dodał. - Powiatowe konferencje szkoleniowe odbywają się na wniosek Ministerstwa Edukacji Narodowej. W naszym województwie przeszkolone zostały cztery osoby, które takie szkolenia prowadzą. Są to: Andrzej Gralak, Adam Makowski, Zbigniew Górski i Anna Jurewicz - informowała wicekurator oświaty Iwona Michałek.

Sześciolatki do szkoły

W dalszej części spotkania starszy wizytator Andrzej Gralak opowiadał o nowej podstawie programowej w edukacji. Ministerstwo zamierza zagwarantować każdemu pięciolatkowi roczną edukację przedszkolną, przygotowując do nauki w szkole oraz wyrównać szanse edukacyjne.

Nowoczesne technologie

Jedną z planowanych zmian jest skierowanie sześciolatków z obowiązkowych zerówek do klas pierwszych. Ważne jest, że rodzice dzieci urodzonych w latach 2003-2005 będą mieli prawo wyboru, czy posłać swoje dziecko do szkoły, jako sześcio- czy siedmiolatki. Dziecko sześcioletnie, które nie rozpocznie nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, będzie podlegało obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego. Dzieci siedmioletnie, zamiast powtarzać, to czego nauczyły się rok wcześniej, będą kontynuować naukę w sposób dostosowany do wieku.

W zakresie szkoły podstawowej ministerstwo planuje wprowadzić wychowanie fizyczne z ofertą zajęć sportowych lub rekreacyjnych do wyboru, a od pierwszej klasy obowiązkową naukę języka obcego. W gimnazjum uczniowie mają uczyć się dwóch języków obcych, z których jeden będzie kontynuowany ze szkoły podstawowej. Uczniowie mają też mieć możliwość do wyboru: zajęcia artystyczne, techniczne lub sportowe. Nauka ma się odbywać z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (np. elektroniczne materiały edukacyjne).

Lokalne praktyki

W czasie spotkania przedstawione zostały także lokalne praktyki. Zespół Szkół nr 2 zaprezentował nowatorską lekcję wychowania fizycznego. W szkole znajduje się pokój do gry w bilard. Uczniowie mają już na swoim koncie liczne sukcesy z tej dziedziny sportu.

"Dobre praktyki w nauczaniu zintegrowanym w Szkole Podstawowej w Ostrowitem" zaprezentowała dyrektor szkoły Danuta Tyraj.

- Dobrą praktyką w naszej szkole jest uwrażliwianie dzieci na potrzeby drugiego człowieka. Mamy w szkole organizacje, takie jak PCK, wolontariat, Koło Misyjne. W ramach tych organizacji uczniowie pomagają np. chorym dzieciom z powiatu rypińskiego, dzieciom z Kamerunu- informowała dyrektor. Szkoła uczy także dzieci kultury bycia, szacunku, wzajemnej życzliwości i pomocy oraz samorządności. Poza tym obejmuje dzieci bezpłatnym dożywianiem, oferuje zajęcia w dwóch świetlicach szkolnych i kołach zainteresowań (matematyczne, taneczne, dwa plastyczne i teatralne). Przybliża też dzieci do kultury, organizuje wyjazdy do teatru, muzeum oraz prowadzi ścisłą współpracę z rodzicami m.in. zaprasza na spotkania z ciekawymi osobami.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska