Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od roku obowiązuje ustawa antynikotynowa. Zadowoleni są nawet palacze!

(has)
Po wprowadzeniu zakazu palenia około 11 proc. palących podjęło próbę zaprzestania palenia lub zdecydowało się na całkowite zerwanie z nałogiem.
Po wprowadzeniu zakazu palenia około 11 proc. palących podjęło próbę zaprzestania palenia lub zdecydowało się na całkowite zerwanie z nałogiem. www.sxc.hu
- W naszym lokalu nie ma problemu z egzekwowaniem przepisów. Palących gości już prawie nie ma, a personel nie pali - zapewnia szefowa bydgoskiej restauracji "Telimena".

Od roku (weszła w życie 15 listopada 2010 r.) obowiązuje zaostrzona ustawa antynikotynowa. Na liście miejsc objętych całkowitym zakazem palenia są m.in. kawiarnie, puby, uczelnie, szkoły, placówki służby zdrowia, kina i teatry, środki transportu, dworce.

Choć lekarze (i nie tylko oni) bardzo zabiegali o wprowadzenie całkowitego zakazu w lokalach gastronomicznych, to jednak lobby tytoniowe sprawiło, że ustawodawca przystał na wydzielenie osobnego pomieszczenia dla palaczy. Na takie rozwiązanie mogli decydować się właściciele lokali, w których jest więcej pomieszczeń - sala jednak musi być dobrze wentylowana i zamknięta.

Przeczytaj także: Protest właścicieli barów przeciwko zakazowi palenia

Alarm! Gość zapalił
W bydgoskim hotelu "Pod Orłem" już w szatni można przeczytać informację, że we wszystkich pomieszczeniach obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Tak samo jest w hotelu "Młyn" we Włocławku. - Nie wszyscy goście są z tego zadowoleni - usłyszeliśmy w recepcji. - Zdarza się, że zakaz jest łamany. Skąd wiadomo? - Bo włącza się specjalne urządzenie, które wydaje dźwięk. Niestety, nie mamy możliwości, by namierzyć palacza. Niedawno byłam w jednym z warszawskich hoteli, w którym całe piętro przeznaczono dla palących - mówi recepcjonistka.

W całkowicie przebudowanej bydgoskiej "Telimenie" nie ma oddzielnego pokoju dla palaczy. - Wśród odwiedzających nasz lokal gości jest coraz mniej palaczy - twierdzi Maria Kurek, kierowniczka restauracji. - Problemu z zakazem nie mają pracownicy; nie ma wśród nich palaczy papierosów.

Porzucają nałóg

Z przeprowadzonych przez TNS OBOP badań (październik 2011 r.) wynika, że po wprowadzeniu zakazu palenia około 11 proc. palących podjęło próbę zaprzestania palenia lub zdecydowało się na całkowite zerwanie z nałogiem. Kolejne 11 proc. palących Polaków przyznaje się do ograniczenia palenia z tego powodu.

O skutkach ustawy mówiono wczoraj na warszawskiej konferencji "Rok zakazu palenia w Polsce - sukces czy porażka?", którą zorganizowało Stowarzyszenie MANKO.

Wiadomości z Włocławka

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska