Na wielu odcinkach drogi ekspresowej S5 miedzy Nowymi Marzami a Bydgoszczą dozwolona maksymalna prędkość ograniczona jest do 80, rzadziej 60 km na godz. Z niedzielnego objazdu dziennikarza "Pomorskiej" wynika, że niewielu kierowców przestrzega tych ograniczeń. Większość pędzi tak jakby obowiązywały normalne reguły jazdy "ekspresówką", czyli do 120 km na godz., a nawet te autostradowe - do 140 kilometrów.
To też może Cię zainteresować
Ale w środę na odcinku Świecie Południe - Nowe Marzy zostaną zdjęte ograniczenia do 80 i 60 km na godz. - zapewnia nas bydgoskie oddział GDDKIA.
Tak wprowadzano zmiany w ruchu
Do tej pory kierowcy mogli korzystać z większości z ponad 45 kilometrów drogi ekspresowej S5 z Nowych Marz do Bydgoszczy w pełnym przekroju 2x2. W związku z brakiem możliwości wprowadzenia całości zmian jednego dnia, wdrażanie nowej organizacji ruchu podzielono na 4 etapy:
Etap 1 został już wdrożony z końcem sierpnia i obejmował udostępnienie docelowego przekroju 2x2 trasy głównej drogi ekspresowej S5 w Trzeciewcu i na odc. Dworzysko - Gruczno, dzięki czemu kierowcy uzyskali dodatkowe ponad 3 km jezdni w pełnym przekroju.
Etap 2 wdrożono 18 października br. W ramach zmian nastąpi udostępnienie docelowego przekroju 2x2 trasy głównej S5 od Trzeciewca od wiaduktu w m. Zawada (obiekt WD2-4).
Etap 3 wdrożono 20 października - udostępniono docelowy przekrój 2x2 trasy głównej S5 od m. Zawada (obiekt WD2-4) do węzła Pruszcz.
To też może Cię zainteresować
Etap 4 zakończono 21 października udostępniając docelowy przekrój 2x2 trasy głównej drogi S5 na pozostałym fragmencie od węzła Pruszcz do węzła Gruczno.
Trwają prace wykończeniowe
Na odcinkach południowych w pobliżu Bydgoszczy nadal obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 80 km na godz., ostrzeżenie o dzikich zwierzętach w postaci znaku A-18b oraz ostrzeżenie o trwających pracach wykończeniowych (znak A-14).
S5 łączy trzy duże miasta
Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim ma łącznie 128 kilometrów. Kierowcy zyskali szlak łączący Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł.
