Drugi zniszczony budynek przy tej ulicy także jest w trakcie odbudowy. Są nowe ściany szczytowe, postawione do wysokości stropu, na którym będzie kładziony dach. Nowy dach jest już na połowie zniszczonego domu w Lubinie. W Suminie natomiast dopiero będzie odbudowywany szczyt zniszczonego domu.
Gmina wysyła pomocników do pracy
Poszkodowanym mieszkańcom gminy Kikół pomagają pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Gminy w Kikole w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych. - Dotyczy to w szczególności rodzin starszych, którzy nie są w stanie samodzielnie odbudować swoich domów - podkreśla wójt Józef Predenkiewicz.
W najbliższych dniach ma być do gminy Kikół skierowana kolejna grupa bezrobotnych zatrudniona w ramach robót publicznych. Dokąd będą skierowani do pracy? - Między innymi do odbudowy szczytu uszkodzonego domu w Suminie - wyjaśnia wójt Predenkiewicz.
Przeczytaj również: Nawałnica w powiecie aleksandrowskim i radziejowskim była krótka, ale gwałtowna. Straty są wielkie
Są zasiłki dla poszkodowanych
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kikole systematycznie wypłaca zasiłki poszkodowanym. - Do środy wypłaciliśmy ponad 49 tysięcy złotych, które otrzymaliśmy z urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz z z budżetu gminy ponad 26 tysięcy złotych - mówi Anna Ciechanowska, podinspektor do spraw realizacji świadczeń w GOPS.
Z zasiłków skorzystały do tej pory 22 rodziny. W pewnych sytuacjach gmina nie przekazuje pieniędzy do ręki, lecz zleca zakup potrzebnych materiałów lub zatrudnia fachowca, który na przykład kładzie dach.
W pierwszej kolejności odbudowywane są domy
Wskutek nawałnicy, która dwukrotnie przeszła przez gminę Kikół, uszkodzonych zostało 27 dachów na budynkach mieszkalnych oraz 25 na gospodarczych. Ale pomoc w formie zasiłków otrzymują tylko te rodziny, których budynki mieszkalne zostały uszkodzone.
Poszkodowany pomagają także strażnicy ochotnicy z jednostki OSP w Moszczonnem. Wykonali oni na przykład na uszkodzonym domu wieniec betonowy, który ma zapobiec poderwaniu dachu w przyszłości.
Czytaj e-wydanie »