Pomnik Wojsk Balonowych – dzieło rzeźbiarza Michała Kamieńskiego, od maja 1937 do 1939 roku znajdował się w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. W 1939 roku został zniszczony przez Niemców, krótko po zajęciu przez nich miasta.
„Poświęcono go pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski (1918-1920). Stanowił on jednocześnie symbol związków Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskami balonowymi. To właśnie nasze miasto - jako jedyne w całej II Rzeczpospolitej - było przez cały okres międzywojenny siedzibą batalionu balonowego, tu również funkcjonowała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych i odbywały się liczne pokazy i zawody baloniarskie” - czytamy na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Torunia, które zamierza przywrócić pomnik.
Toruńskie Forum Zawodowców dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Wykonawcą rzeźby, która zwieńczy odbudowywany Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych będzie toruński artysta Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Wśród jego rzeźb jest m.in. Przekupka na Rynku Nowomiejskim w Toruniu czy posąg Łuczniczki przed bydgoską Opera Nova. Wykonawcę w konkursie wyłoniła komisja powołana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który na wniosek Towarzystwa Miłośników Torunia sfinansuje prace nad odtworzeniem odlewu.
Jak informuje Towarzystwo Miłośników Torunia, w prace nad odbudową Pomnika włączył się także Urząd Miasta Torunia, który kilka dni temu rozstrzygnął konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do zrealizowania odbudowy. Pracami tymi zajmie się Biuro Architektoniczne ComProjekt z Torunia. - Cieszy nas również deklaracja pana prezydenta dotycząca pokrycia ze środków miejskich kosztów zagospodarowania otoczenia pomnika oraz włączenia jego odsłonięcia w program miejskich obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Polski, które obchodzić będziemy w 2020 roku – informuje Michał Targowski, wiceprezes ToMiTo.
Towarzystwo Miłośników Torunia, będące inicjatorem odbudowy pomnika, prowadzi zbiórkę funduszy na pokrycie kolejnych etapów odbudowy, w tym na odtworzenie wysokiego granitowego cokołu, na którym zamieszczony zostanie odlew orła. Więcej informacji na temat przywrócenia pomnika i prowadzonej zbiórce fundusz znaleźć można na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Torunia.
Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.