Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wola odbudowy pomnika - mogiły powstańców wielkopolskich w Szubinie

Maja Stankiewicz
Co roku, w rocznicę powstania wlkp., delegacje składaja kwiaty na pomniku-mogile
Co roku, w rocznicę powstania wlkp., delegacje składaja kwiaty na pomniku-mogile Maja Stankiewicz
Dziś o godz. 16 w szubińskim ratuszu pierwsze spotkanie społecznego komitetu, który zająć się ma odbudową pomnika -mogiły powstańców wielkopolskich na cmentarzu w Szubinie.

Dziś o godz. 16 w szubińskim ratuszu pierwsze spotkanie społecznego komitetu, który zająć się ma odbudową pomnika -mogiły powstańców wielkopolskich na cmentarzu w Szubinie.

Odbudowa takich miejsc to zadanie własne samorządu. Jednak w budżecie Szubina na ten rok nie udało się znaleźć funduszy na pomnik. Wydatki mogą być duże. Niektórzy prognozują, że przedsięwzięcie może pochłonąć nawet 100 tys. zł.
Setna rocznica zrywu #zobowiązuje

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Czas nagli. W przyszłym roku świętować będziemy setną rocznice wybuchu powstania wielkopolskiego. Marzeniem miłośników historii Szubina i działaczy miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego jest, by do tego czasu powstańczy monument odzyskał przedwojenny wygląd.

Stąd propozycja burmistrza Szubina Artura Michalaka o powołaniu społecznego komitetu odbudowy. Kto chce pomóc niech przychodzi: dziś, godz. 16, sala 31 Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Pomnik -mogiła znajduje się na cmentarzu przy ul. Nakielskiej. Wzniesiony został w 1938 r. W czasie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy. Po wojnie odtworzono tylko cześć monumentu zostawiając jego zburzoną środkową część.
Stary projekt podobał #się powstańcom

- Pragniemy odbudować pomnik - mogiłę według przedwojennego projektu. Nie chcemy tworzyć czegoś zupełnie nowego i nowoczesnego - wyjaśnia Kamila Czechowska, dyrektor muzeum w Szubinie i działaczka Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Dlaczego? - Bo jest to projekt, który wybrali kiedyś sami powstańcy - tłumaczy i dodaje: - Autorem przedwojennego projektu był powstaniec wielkopolski Stanisław Śledzikowski.
Wtedy też przeprowadzono zbiórkę funduszy na budowę.

Kamila Czechowska jest autorką przewodnika po Szubi-nie, który wydano w ub. r. Są w nim także strony poświęcone pomnikowi-mogile. Przeczytać możemy m.in., jak wielką uroczystością w mieście było odsłonięcie pomnika w styczniu 1939 r. Do Szubina przybyło m.in. 142. byłych dowódców powstania i blisko 600 byłych powstańców. To m.in. dla nich ta inicjatywa.

Pogoda na dzień (23.01.2018)  | KUJAWSKO-POMORSKIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska