Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odchodzą z policji. Stary gliniarz woli emeryturę niż służbę za grosze

mc
Pensja w policji zależy od stopnia i stażu pracy
Pensja w policji zależy od stopnia i stażu pracy Infografika: Jerzy Chamier-Gliszczyński
- Kiedyś na dziesięciu dzielnicowych dziewięciu to byli doświadczeni policjanci. A dziś właściwie nie ma kto uczyć nowicjuszy - mówi Jarosław Hermański z kujawsko-pomorskiego NSZZ Policjantów. Szeregi stróżów prawa się przerzedzają. Z mundurem pożegnało się już ich ponad 230.

Od początku 2012 roku do końca października ze służby w kujawsko-pomorskiej policji odeszło 233 mundurowych. To część z ponad 5 tys. policjantów, który opuścili szeregi stróżów prawa w 2012 roku w całej Polsce.

Przeczytaj również: Policjanci masowo odchodzą z pracy

- Nie prowadzimy statystyk, z jakich stanowisk policjanci rezygnują najczęściej, a z których mniej - mówi komisarz Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Obecnie zatrudnionych w kujawsko-pomorskiej komendzie jest 4789 mundurowych. - To stan na pierwszego listopada 2012 roku - podkreśla Piotr Duziak z zespołu prasowego KWP.

Jarosław Hermański, przewodniczący wojewódzkiego NSZZ Policjantów jednak nie ma złudzeń. Doświadczonych gliniarzy ubywa: - Ostatnio skontaktował się ze mną policjant z 25-letnim stażem pracy - opowiada związkowiec. - Prosił o poradę, bo nie wie co zrobić. Iść na emeryturę, czy nie. Staramy się zatrzymać kolegów po fachu na służbie. Z tym, że to nie moja rola. To rząd, który chwali się, że podwyższył policjantom pensje raptem o 300 złotych, zniechęca do dalszej pracy. Postawmy się w sytuacji emerytowanego policjanta, który odszedł ze służby, powiedzmy cztery lata temu. Jego emerytura jest waloryzowana sukcesywnie. Podczas, gdy pensja jego kolegi, który wciąż pracuje, stoi w miejscu.

Zobacz też: Policjanci i żołnierze stracą na chorobowym
W tym roku szeregi naszej policji ma zasilić docelowo 170 nowych mundurowych. Tylko podczas lipcowego mianowania w bydgoskiej KWP ślubowanie złożyło 36 młodych policjantów.

- Dobrze, że są chętni do służby - podkreśla Hermański. - Ale to przecież nowicjusze. Potrzebują nauczycieli, ktoś musi ich zabrać na akcję w terenie; nauczyć trudnego policyjnego rzemiosła, zdobywania informacji, umiejętności przeniknięcia nawet do przestępczego światka.

Szef NSZZ wspomina początki swojej służby: - Gdy wiele lat temu zaczynałem jako dzielnicowy, miałem dziesięciu innych starych gliniarzy, od których mogłem się uczyć. Dziś stary policjant to ten, który służy pięć, no może dziesięć lat.

Czytaj: Dlaczego coraz więcej policjantów odchodzi ze służby?

Wiosną Sejm przyjął nową ustawę o policyjnych emeryturach. Nowe przepisy obejmą tylko tych mundurowych, którzy rozpoczną służbę od 2013 roku. Ustawa wydłuża między innymi czas służby z 15 do 25 lat, a na emeryturę będzie można iść po ukończeniu 55 lat.

- To żadna pociecha dla starszych policjantów - twierdzi Hermański. - Nikt nie gwarantuje, że zasady przechodzenia na emeryturę nie zmienią się znowu choćby za pół roku może za sprawą nowych wewnętrznych regulacji w policji. Główną przyczyna rezygnacji ze służby jest niepewność.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska