MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddamy hołd wielkiej Polce

(wg)
fot. Lech Kamiński
W sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłej 10 stycznia prof. Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki AK, generał brygady i honorowej obywatelki Torunia.

Legendarną kurierkę AK pożegnają przedstawiciele władz RP, miasta oraz województwa.

Swój udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli: prof. Władysław Bartoszewski, żołnierz AK i dwukrotny minister spraw zagranicznych, Władysław Stasiak, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Waldemar Strzałkowski, doradca Marszałka Sejmu, Maria Dmochowska, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, płk. Andrew Nowak wraz z delegacją Ambasady Wielkiej Brytanii. Hołd zmarłej kurierce AK oddadzą też żołnierze, kombatanci, harcerze i uczniowie.

Uroczystość na telebimie

Uroczystości zaczną się o godz. 8.00. Wówczas w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego zostanie wystawiona trumna ze zwłokami pani generał, przy której będzie zaciągnięta warta honorowa. Osoby, które pragną oddać hołd i pożegnać zmarłą, będą mogły także wpisać się do księgi kondolencyjnej. O godz. 11.00 w Ratuszu rozpocznie się oficjalne pożegnanie pani profesor, w którym weźmie udział rodzina oraz oficjalne delegacje. Modlitwę nad trumną zmówi biskup toruński ks. Andrzej Suski. Tę część uroczystości obejrzymy też na telebimie wystawionym na Rynku Staromiejskim.

Po wystąpieniach - ok. godz. 11.40 - zostanie wyprowadzona trumna z Ratusza Staromiejskiego do katedry św. Janów. W kondukcie żałobnym przejdą m.in. poczty sztandarowe. W południe w katedrze rozpocznie się msza św. w intencji zmarłej, którą odprawi biskup polowy ks. Tadeusz Płoski. Następnie - ok. godz. 13.30 - kondukt żałobny przejdzie na cmentarz św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

W honorowej asyście wojskowej zostanie on poprowadzony ulicami: Żeglarską, Chełmińską, al. Solidarności, Czerwoną Drogą i al. 700-lecia. Prof. Zawacka zostanie pochowana zgodnie z pełnym ceremoniałem wojskowym. Uroczystość będzie transmitowana na telebimie stojącym na cmentarzu.

Utrudnienia na drogach

Podczas przejścia konduktu żałobnego, czyli od ok. godz. 14.00 do ok. 15.00, pojawią się poważne utrudnienia komunikacyjne na trasie przemarszu. Policja i straż miejska będzie kierować ruchem na al. Jana Pawła II - od Czerwonej Drogi do mostu. Objazd w kierunku Łodzi i Poznania zostanie wyznaczony drogą nr 552 i S-10. Od godz. 8.00 do 16.00 ul. Gałczyńskiego (od ul. Morcinka do al. 700-lecia) będzie całkowicie wyłączona z ruchu. Uczestnicy uroczystości będą mogli skorzystać do godz. 16.00 z bezpłatnego parkingu przy Cinema City.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska