https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycia archeologów "przebudowały" zamek w Grudziądzu

(dd)
Paweł Grochowski, prezes TOnZ w Grudziądzu jest głównym propagatorem zbiórek pieniędzy na odnowę zabytkowych grobów. Tym razem zaprasza na spotkanie z archeologami
Paweł Grochowski, prezes TOnZ w Grudziądzu jest głównym propagatorem zbiórek pieniędzy na odnowę zabytkowych grobów. Tym razem zaprasza na spotkanie z archeologami Piotr Bilski
- Sam jestem ciekawy! - tak Paweł Grochowski, szef grudziądzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami odpowiada na pytanie: o czym usłyszymy podczas spotkania? Rzeczywiście, zapowiada się ono ciekawie: w poniedziałek o wstępnych wynikach swoich badań archeologicznych prowadzonych w naszym mieście opowiadać będą Anna i Andrzej Retkowscy z bydgoskiej firmy Aureus.

To właśnie oni badali m.in. pozostałości po zabytkach odkopanych podczas trwającej jeszcze modernizacji torowiska tramwajowego. A przypomnijmy, że największymi odkryciami były relikty Bramy Kwidzyńskiej w ulicy Starej oraz szczątki dawnej, drewnianej drogi i Bramy Toruńskiej na ul. Klasztornej.

Czytaj: Wnętrze wieży Klimek w Grudziądzu robi duże wrażenie [zobacz wideo]

Retkowscy prowadzili także badania fragmentów bramy, którą odkopano na Górze Zamkowej już po tym jak prace w tym miejscu zakończyli archeolodzy z Torunia.

- Brama ta istniała w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. To odkrycie wprowadziło już zamieszanie do naszych dotychczasowych ustaleń dotyczących grudziądzkiego zamku - opowiada prezes Grochowski.

Prelekcji Anny i Andrzeja Retkowskich wysłuchać może każdy, kto interesuje się dawnymi dziejami naszego miasta. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, w klubie "Centrum" Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Moniuszki 13. Początek o g. 17.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Szajerka

Oddział PTH w Grudziądzu prowadziłem w l.1991-2007, w tym jednąkadencję byłem wiceprezesm. W przypadku wydawania Rocznika Grudziądzkiego, z racji pełnienia funkcji prezesa, zaangażowany byłem w wydanie tomów od 10 do 17. Tom 10 wyszedł w 1992 r. a wcześniejszy 9 w 1985. Na przerwę w wydawaniu tomów miała wpływ ówczesna sytuacja gospodarcza i polityczna w Polsce.

Po wydaniu 10 tomu od władz miasta otrzymałem ultimatum, albo zmienimy redaktora naukowego, albo Rocznik Grudziądzki nie będzie wydawany. Moim zadaniem było w tej sytacji pozyskanie nowego redaktora naukowego. Przeprowadziłem rozmowy z profesorami, których znałem z czasów studiów na UMK. Redaktorem naukowym został ś.p. Profesor Jan Pakulski. Tenże Profesor ze względów zdrowotnych przekazał redagowanie Rocznika Grudziądzkiego Profesorowi Wiesławowi Sieradzanowi.

W czasie, gdy byłem w Komitecie Redakcyjnym Rocznika Grudziądzkiego, członkowie redakcji nie mieli wiekszego wpływu na zawartość periodyku. Artykuły koncentrowały się na Grudziądzu.

Obecnie forma prowadzenia Rocznika Grudziądzkiego się zmieniła. Moim zdaniem niekorzystnie, w porównaniu z okresem, gdy byłem współodpowiedzialny za wydawanie Rocznika Grudziądzkiego.

Z poważaniem. Marek Szajerka

 

 

g
gość

Zawsze mnie zastanawiało czemu w rocznikach grudziądzkim prym wiedzie sitwa z toruńskiego UMK. Jakby nie było w pobliżu żadnych innych uczelni. Chociażby Uniwerstytetu Ggańskiego. Czemu toruńska uczelnia, Toruń miesza się w nasze lokalne sprawy

M
Marek Szajerka

Uzupełnienie

Na temat, że Zamkiem Wysokim jest inaczej, aniżeli się podaje, możecie Państwo przeczytać już w Biuletynie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, nr 31 z 2010 r.

 

 

 

Teksty biuletynów na stronie Internetowej Koła Miłosników Dziejów Grudziądza.

 

Marek Szajerka

G
Gość
W dniu 01.02.2015 o 10:19, Gość napisał:

 Czytam ze zrozumieniem, ale pojąć nie mogę co pan Szajerka chciał powiedzieć!!!

1. Zachęcam do zapoznania się z publikacją p. Ryszarda B. Kucharczyka.

2. Wskazywałem wielokrotnie, przed 2014 r., że rozplanowanie Zamku Wysokiego jest inne, jak podano w 2012 r.

4. Najnowszy tom Rocznika Grudziądzkiego utrwala mylne rozplanowanie tego zamku.

5. Cenzura prewencyjna, odnośnie publikacji artykułów w Roczniku Grudziądzkim, w przypadku moich dwóch artykułów, spowodowała, że w artykule padło sformułowanie, że nikt się nie spodziewał takich odkryć.

6. Nie wszyscy wiedzą, że w publikacjach o Zamku Wysokim preferuje się rekonstrukcyjny plan zamku wg Hansa Jacobiego z l. 1941-43 a odrzuca się oryginalny plan zamku z poł. XVIII, opublikowany pierwszy raz w 1997 r. Jest plan z siatką transwersalną. Faktycznie plan geodezyjny obiektu.

7. Badania archeologiczne z 2014 r. potwierdzają wiarygodność tego planu i jego dokładność.

8. Ten plan, mapka geodezyjna Góry Zamkowej, badania archeologiczne  ś.p. dr. Antoniego Pawłowskiego z 2007 r. (badał fundament wieży Klimek), pokazały przed 2014 r., że np. odnośnie  planu rekonstrukcyjnego H.Jacobiego , (rzut pionowy),  fundament wieży Klimek położono w powietrzu, ( ok. 2 m powyżej poziomu dziedzińca w czasach średniowiecza.

9. O badaniach A.Pawłoskiego nie dowiecie się Państwo z najnowszego tomu Rocznika Grudziądzkiego.

 

 

Marek Szajerka

G
Gość

No chciał przekazać że jest ...szykanowany i personą non grata w pewnym środowisku.

G
Gość
W dniu 31.01.2015 o 23:31, Marek Szajerka napisał:

Zachęcam do lektury publikacji p. Ryszarda B. Kucharczyka, Zamek w Grudziądzu 2. Jest tam mój artykuł o rozplanowaniu Zamku Wysokiego. Książka ta była wydana w 2013 r. Jest to artykuł w wersji skróconej, bez zdjęć. Pierwotnie miał być opublikowany w Roczniku Grudziądzkim, został on jednak odrzucony. Ponownie, w wersji poszerzonej, przygotowałem nowy artykuł do Rocznika Grudziądzkiego, Tom 21 na rok 2013. Też został odrzucony. O tych sprawach powiedziałem publicznie na promocji 22 Tomu Rocznika Grudziądzkiego w Muzeum. W publikacji p. R.B. Kucharczyka, w moim artykule możecie Państwo przeczytać też o róznicy poziomów, czyli to co obecnie archeolodzy z Bydgoszczy udowodnili metodą archeologiczną. W moim przypadku było to opieranie się na żródłach pisanych i obserwacji odkrywek archeologicznych z lat 2006-2009 i analizie opublikowanych wyników badań archeologów. Z poważaniem. Marek Szajerka

 Czytam ze zrozumieniem, ale pojąć nie mogę co pan Szajerka chciał powiedzieć!!!

M
Marek Szajerka

Zachęcam do lektury publikacji p. Ryszarda B. Kucharczyka, Zamek w Grudziądzu 2.

 

Jest tam mój artykuł o rozplanowaniu Zamku Wysokiego. Książka ta była wydana w 2013 r. Jest to artykuł w wersji skróconej, bez zdjęć. Pierwotnie miał być opublikowany w Roczniku Grudziądzkim, został on jednak odrzucony. Ponownie, w wersji poszerzonej, przygotowałem nowy artykuł do Rocznika Grudziądzkiego, Tom 21 na rok 2013. Też został odrzucony. O tych sprawach powiedziałem publicznie na promocji 22 Tomu Rocznika Grudziądzkiego w Muzeum.

 

W publikacji p. R.B. Kucharczyka, w moim artykule możecie Państwo przeczytać też o róznicy poziomów, czyli to co obecnie archeolodzy z Bydgoszczy udowodnili metodą archeologiczną. W moim przypadku było to opieranie się na żródłach pisanych i obserwacji odkrywek archeologicznych z lat 2006-2009 i analizie opublikowanych wyników badań archeologów.

 

Z poważaniem. Marek Szajerka

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska