Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawialne źródła energii wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju. Grupa Enea wspiera ich rozwój

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Taki krajobraz w północno - zachodniej Polsce to nic niezwykłego. Sieć OZE jest rozwijana
Taki krajobraz w północno - zachodniej Polsce to nic niezwykłego. Sieć OZE jest rozwijana Fot. Marek Weckwerth
Wzrasta liczba i moc odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci Enei Operator. Teraz jest ponad 158 tysięcy źródeł o łącznej mocy przeszło 4,7 GW.

W samym 2022 r. przyłączono prawie 42 tys. OZE (czyli odnawialnych źródeł energii) o mocy ponad 1,1 GW. Spółka zapewnia, iż jest to jeden z istotnych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Nieustannie modernizowana i coraz bardziej nowoczesna sieć dystrybucyjna Enei Operator w północno-zachodniej część kraju jest już dziś przygotowana na przyłączenie kolejnych mocy OZE. Aktualnie wydano warunki o przyłączenie do sieci ponad 6,7 GW nowych źródeł OZE. Te możliwości rosną wraz każdą nową inwestycją spółki energetycznej.

– Grupa Enea z powodzeniem buduje nowoczesną sieć energetyczną, która jest jednym z najważniejszych elementów transformacji energetycznej Polski. Nasze inwestycje są ukierunkowane na zwiększenie potencjału sieci do przyłączenia nowych odnawialnych źródeł, tak aby coraz więcej energii elektrycznej wykorzystywanej przez odbiorców pochodziło z lokalnych OZE, w tym od prosumentów – mówi Paweł Majewski, prezes zarządu Enea SA.

Prezes dodaje, że aby było to możliwe buduje się nie tylko nowe Główne Punkty Zasilające i modernizuje kilometry sieci. Równie ważne są systemy i urządzenia służące do zarządzania przepływem energii elektrycznej tak, by sprostać najważniejszemu zadaniu - zagwarantowaniu odbiorcom bezpiecznych i stabilnych dostaw.

Miliardy na inwestycje w nowoczesną sieć

W najbliższych miesiącach Enea Operator zakończy kilka znaczących projektów, które oprócz poprawy bezpieczeństwa energetycznego - co jest zdecydowanym priorytetem - zwiększą również potencjał sieci do przyjęcia nowych źródeł odnawialnych.

Na inwestycje w rozwój sieci spółka rocznie wydaje ponad miliard zł. W 2022 r. było to ponad 1,4 mld zł. W planie na 2023 r. przeznaczone jest o 400 mln zł więcej (w sumie 1,8 mld zł). Enea Operator zapewnia, że jest najskuteczniejszym operatorem dystrybucyjnym w zakresie pozyskania zewnętrznych środków na inwestycje, dzięki czemu może zrealizować jeszcze więcej projektów.

To też może Cię zainteresować

– 4,7 GW mocy przyłączonych do naszej sieci OZE to już dziś więcej niż wynosi szczytowe zapotrzebowanie na moc na obszarze działania Enei Operator. W poprzednim roku maksymalne zapotrzebowanie wyniosło bowiem około 3,5 GW. Jednocześnie energia dostarczona w 2022 r. przez Eneę Operator do odbiorców w 24,7 procentach była energią wyprodukowaną z OZE. A mocy z tzw. zielonych źródeł w północno-zachodniej Polsce nadal będzie dynamicznie przybywać – zapewnia Marcin Gawroński, prezes Enei Operator, która wchodzi w skład Grupy Enea.

W samym pierwszym kwartale bieżącego roku do sieci Enei Operator przyłączonych zostało prawie 6,5 tys. nowych OZE, których łączna moc wynosi ponad 400 MW. 277 z nich to źródła niebędące mikroinstalacjami, a ich łączna moc to ponad 326 MW.

Znaczące zwiększenie potencjału sieci dystrybucyjnych do przyjęcia nowych odnawialnych źródeł nie jest możliwe bez rozwoju sieci, a co za tym idzie bez nakładów na jej rozbudowę. Podobnie jak przekształcenie jej, aby była gotowa na dwustronny przepływ energii elektrycznej, a nie tylko od konwencjonalnych źródeł wytwórczych do odbiorców końcowych.

– Przyłączone dziś moce to efekt lat i miliardów złotych inwestycji nie tylko w samą infrastrukturę sieciową, ale też systemy do zarządzania siecią czy w urządzenia do jej monitorowania i analizowania. Ta transformacja trwa już od kilku lat, choć jeszcze wiele wyzwań przed nami– dodaje prezes Gawroński.

Warto sprawdzić listę dostępnych mocy

Enea Operator już od kilku lat wychodzi naprzeciw potencjalnym inwestorom OZE i publikuje na swojej stronie internetowej operator.enea.pl listę dostępnych mocy przyłączeniowych na średnim napięciu. Pozwala to zainteresowanym na dogodniejsze planowanie swoich inwestycji, związanych z budową lub rozwojem OZE na konkretnych obszarach.

Dla 2,7 milionów klientów

Enea Operator jest jednym z czterech największych operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce. Zarządza przepływem energii w sieci dystrybucyjnej dostarczając rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej do ponad 2,7 mln klientów.

Obszar działania spółki obejmuje sześć województw północno-zachodniej Polski. To ponad 58 tys. km kwadratowych, na których posadowiono ponad 108 tys. km linii energetycznych oraz ponad 39 tys. stacji transformatorowo-rozdzielczych.
Enea Operator wspiera również rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Na koniec 2022 r. do sieci Enei Operator przyłączonych było ponad 151 tys. OZE o łącznej mocy ponad 4,3 GW.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska