Odsłonięcie pomnika w Gniewkowie
Pomysł, by na Rynku postawić pomnik Księcia Władysława Białego narodził się już w 2006 roku. Wówczas to zawiązał się Komitet Społeczny "Władysław Biały", który rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten cel.
W skład komitetu wchodzili: Ryszard Barczak, Marian Kokoszyński, Danuta Nawrocka, Zygmunt Szot i Antoni Jakubiak. Pieniądze zdobywano między innymi poprzez licytację obrazów, których zdjęcia publikowaliśmy w "Gazecie Pomorskiej".
Gdy Adam Roszak został burmistrzem, mocno zaangażował się w tę inicjatywę.Chciał bowiem promocyjnie wykorzystać fakt, iż na tych ziemiach w czasach średniowiecza istniało Księstwo Gniewkowskie. Od początku jednak podkreślał, że gmina Gniewkowo nie wyda ani złotówki na budowę pomnika. I tak się stało. W sobotę podczas uroczystego odsłonięcia pomnika dziękował wszystkim fundatorom. Ich imiona i nazwiska znajdują się na ozdobnym cokole pomnika.
Podczas wielkiego wielkiego festynu średniowiecznego, jaki zorganizowano z okazji odsłonięcia pomnika mogliśmy zobaczyć m. in.: inscenizację porwania białogłowy, poszukiwanie wiedźmy, wykład na temat rynsztunku rycerskiego, sąd nad szpiegiem, konkurs krzepy, turniej i bieg rycerski, pojedynek fechtunkowy, poszukiwanie skarbów, nauka tańców średniowiecznych oraz pokaz tańca z ogniem.
Przypomnijmy: Władysław Biały był księciem gniewkowskim w latach 1343-1353. Sprzedał księstwo Kazimierzowi Wielkiemu. Po jego śmierci pretendował do tronu. Nie wiadomo kiedy się urodził, zmarł w 1388 roku.
Autorem pomnika jest rzeźbiarz Marek Guczalski, a prace odlewnicze wykonał Zbigniew Dolski.