- To, co mamy przedsiębiorcom do zaoferowania w tej perspektywie finansowej, to przede wszystkim tak zwane instrumenty zwrotne. Nasz Fundusz Rozwoju uruchomi te, które, jak liczymy, pozwolą się rozwinąć innowacyjnym przedsięwzięciom. To inwestycja w przyszłość, pieniądze, na które czekają małe i średnie przedsiębiorstwa - podkreślił w wystąpieniu dla mediów marszałek Piotr Całbecki.
Dzisiejsze podpisanie umowy otwiera funduszowi drogę do stworzenia kaskadowej struktury wdrażającej najpierw w przetargu, który powinien zostać ogłoszony jeszcze w lipcu, zostaną wybrani pośrednicy finansowi i to oni będą oferować przedsiębiorcom pożyczki, inwestycyjne i na rozwój, oraz poręczenia, które KPFR, jako menedżer "funduszu funduszy", sfinansuje. Pożyczki, na 7, a nawet na 10 lat, wyniosą do miliona złotych (w określonych sytuacjach do 2 milionów), poręczenia połowę tej sumy. Zakładamy, że skorzysta z nich od pięciuset do tysiąca firm (mikro, małych i średnich), pierwsze już w tym roku, co najmniej sto do końca przyszłego.
Ministerstwo Finansów: - Kujawsko-Pomorskie najefektywniej wykorzystało RPO na lata 2007-2013
Dwie pozostałe instytucje, którym powierzamy administrowanie pieniędzmi naszego RPO na instrumenty finansowe dla biznesu, to Bank Gospodarstwa Krajowego (umowa o finansowanie została podpisana w marcu) i Europejski Bank Inwestycyjny (umowa zostanie podpisana do końca roku). Środki, którymi dysponuje BGK, będą wspierać mikroprzedsiębiorstwa, projekty badawczo-rozwojowe, przedsiębiorczość akademicką oraz zagraniczne kontakty biznesowe. Te, które pozostaną w gestii EBI, przeznaczamy na energetykę opartą o źródła odnawialne i projekty w dziedzinie efektywności energetycznej.
Podpisana dziś umowa o finansowanie jest największą w naszym RPO. Wartość kontraktacji w programie przekracza obecnie miliard złotych.
